ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niemcy nie są już liderem polityki klimatycznej
14.11.2017r. 08:15

Nowe dane od ekologów przekonują, że przez porzucenie atomu Niemcy straciły pozycję lidera polityki klimatycznej, a najszybciej gospodarkę dekarbonizuje Polska - czytamy w BiznesAlert.pl.

Z raportu organizacji Energia dla Ludzkości wynika, że decyzja Niemiec o porzuceniu energetyki jądrowej doprowadziła do wzrostu zależności od energetyki węglowej i wzrostu emisji dwutlenku węgla w Niemczech.

Po katastrofie Fukushimie Niemcy podjęli decyzję o kontynuacji Energiewende, czyli transformacji energetycznej i porzuceniu energetyki jądrowej. Do tego czasu atom zapewniał prawie jedną czwartą energii w Republice Federalnej dzięki 17-tu reaktorom jądrowym.

Podczas szczytu klimatycznego COP 23 w Bonn organizacja Energia dla Ludzkości oceniła, że gospodarz szczytu jest "największym naruszycielem" polityki klimatycznej w Europie. Z jej raportu pt.: "Przywództwo klimatyczne w Europie 2017" wynika, że to największy emitent odpowiedzialny za 18,3 procent emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej.

- Przedwczesna decyzja o porzuceniu atomu oznacza, ze Niemcy muszą utrzymywać masywną flotę jednostek opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Już teraz zapowiada się, że nie wypełnią celu redukcji emisji do 2020 roku i nie ma przesłanek, że będzie lepiej w przyszłości. Antynuklearne Energiewende uzależniło długofalowo ten kraj od węgla - podsumowują autorzy raportu.
Pod względem tempa redukcji emisji Niemcy zajmują 14 miejsce na 23 analizowane kraje. Tymczasem poprzez eksport energii wytwarzanej z paliw kopalnych zwiększa intensywność emisji w konsumpcji energii w krajach sąsiednich. - Niemcy nie zasługują na miano lidera polityki klimatycznej - przekonują ekolodzy z organizacji.

Największą redukcję emisji zanotowały według organizacji Wielka Brytania. - Brytyjczycy to jaskrawy przykład redukcji emisji zarządzonej prawem. Ostatnie działania na rzecz klimatu zaczęły przynosić efekty. Kraj zadeklarował odejście od węgla w 2025 roku. Nowe jednostki mogą powstać tylko z uwzględnieniem instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla - piszą autorzy raportu.

Za nią podążają Polska, Słowacja i Czechy. Według autorów raportu liderem w "zazielenianiu" gospodarki jest jednak Polska. Kryterium było średnioroczne tempo dekarbonizacji w latach 2010-2015 - czytamy w BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE