ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Orlen Lietuva próbuje wypracować kompromis dotyczący nowych regulacji
14.11.2017r. 10:03

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Litwa chce, aby spółki mające strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa miały obowiązek informowania o największych transakcjach. Liczy na kompromis, bo spółki mają zastrzeżenia. Wśród nich jest Orlen Lietuva.

W poniedziałek minister energetyki Litwy Žygimantas Vaičiūnas spotkał się z prezesem Orlen Lietuva Ireneuszem Fąfara oraz głównym ekonomista PKN Orlen dr Adamem Czyżewskim. Polacy przedstawili wyniki analizy finansowej. - Była to analiza sektora energetycznego, w której przedstawiono perspektywy rozwoju przemysłu naftowego w kontekście czwartej rewolucji przemysłowej i tego, w jaki sposób przedsiębiorstwa powinny reagować i dostosowywać się do nowych sytuacji - czytamy w komunikacie resortu.

Dokument ma zostać opublikowany we wtorek. Minister Vaičiūnas przekonywał przedstawicieli PKN Orlen o tym, że wsłuchuje się w propozycje biznesu i poszukuje rozwiązania, które satysfakcjonowałoby wszystkie strony i uwzględniało interesy bezpieczeństwa narodowego oraz obawy powstałe w spółkach handlowych.

W litewskim sejmie rozpatrywana jest ustawa o transakcjach zawieranych przez strategiczne przedsiębiorstwa. Pod koniec października w rozmowie z BNS przewodniczący komisji parlamentarnej ds. gospodarki Virginijus Sinkevičius stwierdził, że jej celem jest określenie kryteriów na podstawie których ważne dla bezpieczeństwa państwa firmy, w tym Orlen Lietuva, powinny informować rząd o największych transakcjach.

Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Państwa Darius Jauniškis mówił w październiku, że litewskie służby wywiadowcze chcą otrzymywać informacje i kontaktować się z biznesem, aby zapobiec niebezpiecznym inwestycjom z Rosji.
Podczas spotkania z polską spółką ministerstwo energetyki poinformowało również o konkretnych planach na rzecz poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej na Litwie i o przygotowanej procedurze różnicowania usług leżących w interesie publicznym.

Orlen Lietuva chce, aby opłata w ramach różnicowania usług publicznych za wyprodukowaną energia została zmniejszona bądź zniesiona. Ich zdaniem regulacja obniża konkurencyjność zagranicznych spółek na rynku litewskim.

W 2011 roku zniesiono wyłączenie z opłaty w ramach różnicowania usług publicznych za energię wyprodukowaną na własne potrzeby. Największy ciężar wprowadzonych zmian spadł Orlen Lietuva, a także Achemę, Lifosa i Putoksnis - przypomina BiznesAlert.pl.
Verslo žinios/BNS , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE