ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Bonn, na szczycie klimatycznym, spotkanie wysokiego szczebla
14.11.2017r. 11:45

W środę w Bonn, w ramach konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP 23), rozpoczyna się spotkanie szefów państw i rządów oraz ministrów, podczas którego zostaną podsumowane dwutygodniowe negocjacje. Polskiej delegacji przewodniczy minister środowiska Jan Szyszko.

Pełnomocnik polskiego rządu ds. polityki klimatycznej, wiceminister środowiska Paweł Sałek wyjaśnił w rozmowie z PAP, że wszystkie państwa przedstawią stanowiska na posiedzeniach plenarnych, przeprowadzą dyskusje, a następnie podejmą finalne decyzje polityczne i merytoryczne.

23. szczytowi klimatycznemu ONZ i całemu procesowi negocjacyjnemu przewodzi Fidżi, korzystając z infrastruktury niemieckiego Bonn. Prezydentem COP 23 jest premier tego wyspiarskiego kraju na Oceanie Spokojnym Frank Bainimarama.

W ocenie Sałka, prezydencja Fidżi wiele uwagi poświęca przygotowaniu dialogu państw w sprawie większej skuteczności działań klimatycznych - tzw. Dialogowi Talanoa (Talanoa Dialogue). Termin ten oznacza w języku fidżyjskim dobrą współpracę w ramach grupy lokalnej.

Wiceminister zapowiedział, że Polska - w ramach przyszłorocznej prezydencji podczas szczytu w Katowicach (COP 24) - będzie kontynuować ideę dialogu Talanoa. "Stworzymy wszelkie warunki, żeby ten dialog był kontynuowany. Podczas COP 24 w Katowicach utrzymamy także tę nazwę - Talanoa Dialogue" - zapewnił wiceminister.

Zapytany o priorytety polskiej prezydencji, poinformował, że Polsce zależy w szczególności, aby podczas szczytu w Katowicach przyjęto pakiet decyzji wdrażających porozumienie paryskie, który ma zapewnić zrealizowanie jego celów. "Jeżeli deklaracje zawarte w porozumieniu paryskim mają wejść w życie i w sposób realny przeciwdziałać zmianom klimatycznym, muszą zostać przyjęte szczegółowe przepisy. Mam nadzieję, że zostaną one finalnie wynegocjowane w Katowicach" - zaznaczył Sałek.

Jak wyjaśnił, chodzi przede wszystkim o kwestie adaptacji do zmian klimatu, raportowania i inwentaryzacji, a także ujednolicenia ich na poziomie światowym. W ocenie wiceministra, przyjęcie decyzji w sprawie wszelkich przewidzianych w porozumieniu państw mechanizmów, "pozwoli na neutralny klimatycznie, zrównoważony rozwój świata". "To jest podstawowy cel naszych prac w Katowicach" - podkreślił.

Sałek liczy też, że w stolicy Górnego Śląska swój pozytywny finał znajdzie sprawa finansowania Funduszu Adaptacyjnego. Podczas zeszłorocznego szczytu klimatycznego w Marrakeszu blisko 200 państw-stron konwencji klimatycznej ONZ zgodziło się utrzymać fundusz po 2020 roku. Dotychczas nie ustalono jednak sposobu jego finansowania. Obecnie kraje rozwinięte zasilają go dobrowolnymi wpłatami.
W ocenie Sałka odbiór miejsca przyszłorocznego szczytu jest bardzo pozytywny. "Katowice są wskazywane jako znakomity przykład transformacji ustrojowej i społeczno-gospodarczej ostatnich 25 lat, która odbyła się bez większych niepokojów społecznych. Dzisiaj miasto i region wyglądają zupełnie inaczej niż ponad dwie dekady temu. Dokonaliśmy transformacji od przemysłu ciężkiego w kierunku przemysłu innowacyjnego, przy rosnącym PKB i poprawiającej się jakości życia w Polsce. Trzeba się tym chwalić" - powiedział.

Wdrażanie porozumienia paryskiego jest tematem rozmów, które od ponad tygodnia prowadzą w Bonn delegaci z blisko 200 krajów, w tym Polski, reprezentanci nauki i biznesu, przedstawiciele organizacji pozarządowych i ekologicznych, związków zawodowych, a także samorządów.

Władze samorządowe z różnych części świata przyjęły w niedzielę deklarację w sprawie ambitniejszych działań na rzecz ograniczenia zmian klimatycznych. Oficjalna prezentacja dokumentu odbyła się na zorganizowanym w ramach COP 23, m.in. przy udziale delegatów Komitetu Regionów UE, Szczycie Klimatycznym Przywódców Lokalnych i Regionalnych.

Zapytany o ten dokument Sałek podkreślił, że podstawą procesu negocjacyjnego jest dyskusja między państwami-stronami porozumienia paryskiego. "Proces negocjacyjny jest prowadzony przez państwa, które kreują politykę prośrodowiskową, biorą za nią odpowiedzialność i ją finansują" - zastrzegł. Dodał przy tym, że działania miejskie, jako dodatkowe, "jak najbardziej trzeba popierać, bo wszystkim zależy na ochronie środowiska".

Przyjęte przed dwoma laty w Paryżu porozumienie klimatyczne zakłada powstrzymanie globalnego wzrostu średniej temperatury na poziomie znacznie poniżej 2 stopni. Wymaga to powstrzymania wzrostu, a następnie redukcji koncentracji gazów cieplarnianych w atmosferze na poziomie globalnym. W Unii Europejskiej ok. 80 proc. emisji gazów cieplarnianych stanowi emisja CO2. Poziom emisji powiązany jest z takimi czynnikami jak warunki klimatyczne, wzrost gospodarczy, wielkość populacji, transport i działalność przemysłowa.

Według danych Eurostatu za 2016 rok, Polska odpowiada za 9,2 proc. całkowitej emisji Unii Europejskiej, podczas gdy Niemcy za 22,9 proc., Wielka Brytania - 11,7 proc., Włochy - 10,1 proc., a Francja - 9,8 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE