ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kurtyka o kierunkach ewolucji polskiej energetyki
14.11.2017r. 14:23

Bezpieczeństwo dostaw, wzrost udziału OZE, presja polityki klimatycznej - to według wiceministra energii Michała Kurtyki główne kierunki myślenia o ewolucji polskiej energetyki. Docelowo udział węgla w produkcji energii ma w 2050 r. spaść do 50 proc.

Wiceminister otworzył we wtorek konferencję KIG zatytułowaną "Polityka klimatyczno-energetyczna UE. Do wspólnych celów - suwerennie i racjonalnie", na której obecni byli m.in. przedstawiciele polskich ambasad 30 krajów. Kurtyka podkreślał, że Polska stara się orientować dyskusję o dalszej ewolucji miksu energetycznego właśnie wokół tych trzech zagadnień. Kurtyka powtórzył, że w planach rządu zakłada się, iż podstawą bezpieczeństwa i funkcjonowania polskiej energetyki pozostaje węgiel, stąd ewolucja miksu ma podążać w kierunku 50 proc. udziału węgla w produkcji energii w 2050 r.

Mówiąc o bezpieczeństwie dostaw wiceminister podkreślił, że w tym kontekście przyzwyczailiśmy się do mówienia głównie o bezpieczeństwie dostaw gazu. Tymczasem z polskiej perspektywy coraz więcej wyzwań pojawia się przed sektorem elektroenergetycznym, zwłaszcza w kontekście coraz bardziej zintegrowanego rynku europejskiego. "Dużą rolę odgrywa rynek mocy. To sytuacja, gdy z jednej strony zwiększamy udział OZE, z drugiej musimy mieć pewność, że gdy wiatr nie wieje, słońce nie świeci, a inne źródła odnawialne są w naturalny sposób ograniczone, będziemy mogli zabezpieczyć wystarczającą moc dla dostaw" - zaznaczył.

W drugiej kwestii - wzrostu udziału OZE - Kurtyka ocenił, że to wyzwanie, na które należy patrzeć nie tylko z perspektywy technologii, emisji, oczekiwań społecznych, ale też racjonalności kosztowej. "Dla Polski ważną informacją jest to, że w ostatnim kompromisie wokół systemu ETS podniesiono wielkość funduszu modernizacyjnego, który może służyć do wsparcia ewolucji w kierunku wzrostu udziału OZE" - zaznaczył.
Jednak, jak zauważył, polski miks energetyczny, zdominowany przez źródła wysokoemisyjne, jest pod dużą presją polityki klimatycznej. "Musimy myśleć jak go zmieniać. Potrzebujemy dywersyfikacji dostaw i technologii" - mówił Kurtyka. Wskazał tu m.in. Baltic Pipe jako przełom na drodze do tego, aby gaz stał się bezpiecznym paliwem w elektroenergetyce. Z kolei zmniejszenie zależności od importu ropy ma dać rozwój elektromobilności. Wiceminister zaznaczył, że projekt ustawy o elektromobilności w tym tygodniu trafi do Komitetu Stałego RM, a w ubiegłym tygodniu komitet ten przyjął już projekt o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu.

Wśród innych okoliczności Kurtyka wskazał też na zagospodarowanie potencjału popytu na ciepło. "Rynek ciepła jest znaczący, potrzeba ciepła jest jedną z kluczowych potrzeb, w polskim klimacie ciepło jest dominującą pozycją rachunku za energię. Musimy potrafić strukturę ciepłowniczą unowocześniać i zwiększać w niej udział kogeneracji, czyli jednoczesnej produkcji ciepła i prądu. To pozwoli na zwiększenie racjonalności wykorzystania energii" - mówił. "W tym kontekście możemy ubolewać, że kompromis wokół ETS nie objął również możliwości finansowania kogeneracji z funduszu modernizacyjnego dla takiego kraju jak Polska" - zauważył.

Zwrócił też uwagę na rolę sieci w transformacji energetycznej. "Dziś wyprodukowanie energii jest coraz mniej krytyczne, coraz bardziej krytyczne jest za to przesłanie energii we właściwe miejsce we właściwym czasie. Na integrującym się rynku europejskim coraz bardziej widoczne są słabe ogniwa, gdzie infrastruktura powinna powstać, a nie powstanie. I takie miejsca mają duże negatywne konsekwencje dla wszystkich wokół" - ocenił Kurtyka. Dlatego, jego zdaniem, na poziomie dyskutowanego obecnie "pakietu zimowego" muszą się znaleźć rozwiązania, które takie punkty będą eliminować za pomocą inwestycji czy regulacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Ubu Król 15.11.2017r. 14:32
Ta, na ambasady przekaz idealny - of course:-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 15.11.2017r. 16:40
Obserwując poziom rezerw mocy w systemie elektroenergetycznym od roku 2015 ( w roku 2016 kilka dni z rezerwą poniżej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE