ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Czy Norwegia pozostawi dopłaty do samochodów elektrycznych?
14.11.2017r. 15:17

Jak czytamy w BiznesAlert.pl, wysokość dopłat dla kupujący auta elektryczne w Norwegii oraz stosunkowo niskie koszt energii spowodowały, że auta zasilane alternatywnie z powodzeniem zastępują spalinowe. Rząd norweski po raz kolejny prowokuje dyskusje związane utrzymaniem dopłat.

Ponieważ w przypadku zakupu aut elektrycznych sama procedura wygląda nieco inaczej niż zakup aut o silnikach spalinowych (zamówione Tesle model 3 nie są jeszcze masowo produkowane i dostarczane) to trudno określić kiedy i kto z możliwości zwolnienia z VAT będzie mógł skorzystać oraz jak wytyczyć wyraźną granicę.

Dodatkowo organizacje pozarządowe zauważają, że według prognoz już w ciągu najbliższych 3 do 5 lat ceny aut spalinowych i elektrycznych się zrównają. Pozostawienie wsparcia dla kupujących auta elektryczne ma pozwolić na to żeby decydujący się na zakup byli usatysfakcjonowani, że podjęli decyzję i skorzystali z przywilejów, ale nie zastopuje to rozwijającego się rynku. Jest nadal bardzo wrażliwy (widać to wyraźnie na przykładzie Danii gdzie spadek zakupów aut elektrycznych spadł dramatycznie po zakończeniu programu wsparcia) i nie jest mu potrzebna teraz taka rewolucja. Norwegia jest największym europejskim rynkiem aut elektrycznych, posiada w związku z tym najbogatsze doświadczenie w ich ładowaniu i eksploatowaniu. Rodzaj przywilejów na jakie mogą liczyć użytkownicy aut jest w dużej mierze w gestii władz lokalnych.
Organizacje pozarządowe zaangażowane w kwestie związane z redukcją zanieczyszczeń w miastach postulują utrzymanie dopłat jeszcze przez kilka lat. Takie jest stanowisko lokalnej organizacji skupiającej użytkowników pojazdów elektrycznych Elbil oraz Bellona. Bellona to organizacja pozarządowa skupiająca się na kwestiach związanych z ochroną środowiska, zrównoważonym rozwojem, koncentrująca się na obszarach Norwegii i Rosji i działająca aktywnie w Brukseli. W liście otwartym do władz Norwegii aktywiści Bellona sugerują, że granicznym rokiem może być 2020. Po nim dopłaty mogą być ograniczane. Bellona jest także przeciwna opodatkowaniu aut elektrycznych o wadze powyżej 2 ton. Wskazując że polityka państwa powinna być w tym obszarze stabilna i przewidywalna ze względu na mieszkańców oraz inwestorów rozwijających nowe modele biznesowe wokół elektromobilności. Dziś auta elektryczne i hybrydy typu plug-in to w Norwegii prawie 35 proc. wszystkich zarejestrowanych samochodów. Najlepiej od kilku miesięcy sprzedaje się BMWi3 - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bellona.org/Elbil.no , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE