ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wenezuela i Kurdystan coraz większym problemem Rosnieftu
15.11.2017r. 08:12

Rosnieft zwiększa zyski dzięki rosnącej cenie ropy naftowej. Dochody spółki mogłyby być jednak jeszcze większe, gdyby nie konieczność realizacji działań narzucanych przez rząd, które są wątpliwe z punktu widzenia opłacalności. Rosnieftowi coraz bardziej ciążą inwestycje w Wenezueli czy Kurdystanie - czytamy w BiznesAlert.pl

Rosnieft, największy na świecie producent ropy naftowej, poinformował o niższym niż oczekiwano zysku, który szacowano na 81 proc. Ma to być efekt, wolniejszych niż przewidywano przepływów pieniężnych.

Ta kontrolowana przez Krem spółkal poinformowała, że zysk w trzecim kwartale tego roku wzrósł do 792 mln dolarów. Wzrost przychodów, choć mniejszy niż się spodziewano, to efekt wzrostu cen ropy na światowych giełdach. Wolniejsze o 83 proc. przepływy pieniężne to efekt wyższych wydatków i kosztów sektora wydobywczego. Akcje spółki spadły na moskiewskiej giełdzie o 4,3 proc.

Wartość aktywów Rosnieftu obniżyła się po inwestycjach w Indiach, irackim Kurdystanie i Wenezueli oraz po zwiększeniu wydatków na projekty krajowe. Rosnieft kupił w sierpniu pakiet 49 proc. udziałów w indyjskiej spółce Essar Oil i wydał w październiku 1,1 mld dolarów na 30 proc. udziałów w egipskim złożu Zohr. Spółka zapłaciła także w październiku ubiegłego roku 5,2 mld dolarów za pakiet kontrolny innej rosyjskiej firmy naftowej - Basznieft.

W poczet wydatków, które ciążą na wynikach Rosnieftu, wpisuje się także zapewnienie wsparcia finansowego o wartości 6 mld dolarów dla wenezuelskiego koncernu PDVSA. Rosyjska firma zobowiązała się także do wydania kwoty 3 mld dolarów na inwestycje wiertnicze oraz infrastrukturę przesyłową na terenie autonomicznego regionu Kurdystanu, mimo sprzeciwu i oburzenia ze strony rządu centralnego w Bagdadzie.
Igor Sieczin - prezes firmy powiedział, że spółka skutecznie i terminowo zakończyła proces przejęcia szeregu kluczowych aktywów strategicznych.
- Intensywny rozwój biznesu i płynność utrzymuje się na poziomie, który zapewnia wysoką stabilność - powiedział Sieczin.

Nakłady inwestycyjne w ciągu trzeciego kwartału wzrosły o 34 proc. Pavel Fiodorow - dyrektor finansowy firmy - bronił wysokich nakładów inwestycyjnych i rosnących wydatków jako wartości dodanej.

Spółka podała we wtorek, że dokonała przedpłat dla Kurdystanu za dostawy ropy o wartości 1,3 mld dolarów, w okresie od lipca do września. Wzrost wydatków Rosnieftu w Wenezueli i Kurdystanie zbiegł się z politycznym poparciem Kremla dla Caracas i działaniami Rosji, które mają zmierzać do umocnienia jej rosnącej pozycji na Bliskim Wschodzie. Pożyczka dla wenezuelskiego koncernu ma być kołem ratunkowym dla zbliżającej się do bankructwa Wenezueli - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE