ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

E&Y zapowiada duży wzrost zatrudnienia w polskiej fotowoltaice
15.11.2017r. 09:32

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Ernst & Young przygotował raport na temat rozwoju europejskiego rynku fotowoltaicznego w horyzoncie roku 2021. Analitycy E&Y bardzo pozytywnie odnieśli się do perspektyw rozwoju fotowoltaiki w Polsce i wpływu, jaki może ona mieć na naszą gospodarkę.

Globalna branża fotowoltaiczna przyspiesza. Widać to po potencjale systemów instalowanych w ostatnich latach. W 2014 roku na świecie powstały elektrownie PV o łącznej mocy około 40 GW, rok później przyłączono ok. 55 GW, w ubiegłym roku ok. 70 GW, a tym roku - według coraz częstszych prognoz - na całym świecie mają przybyć elektrownie PV o łącznej mocy około 100 GW.

Problem w tym, że o ile świat w fotowoltaice przyspiesza, Europa raczej zwalnia. Po okresie wysokich taryf za sprzedaż energii w krajach UE nie ma już śladu, wydaje się jednak, że europejski rynek fotowoltaiczny wchodzi w fazę już nie tak szybkiego, ale stabilnego wzrostu, który będzie w mniejszym stopniu zależeć od decyzji politycznych, ale coraz bardziej od rynku i przewag konkurencyjnych, które fotowoltaika zaczyna zdobywać nad innymi technologiami wytwarzania energii.

Nowa fala rozwoju fotowoltaiki w UE - w której motywację dla inwestorów stanowi chęć generowania oszczędności na autokonsumpcji, bardziej niż zarabiania na sprzedaży do sieci możliwie największych ilości energii, w połączeniu z nadal taniejącymi kosztami technologii PV i rozwojem magazynów energii - powinna przełożyć się na istotny wzrost zatrudnienia w europejskim sektorze solarnym. Tak wynika z najnowszego raportu "Solar PV Jobs & Value Added in Europe" wykonanego przez Ernst & Young (E&Y) na zlecenie SolarPower Europe.

W roku 2016 zatrudnienie w europejskiej branży fotowoltaicznej sięgało w sumie 84 tys. etatów, a fotowoltaika miała wygenerować wartość dodaną dla europejskiej gospodarki w wysokości 4,6 mld euro. W raporcie podkreśla się znacznie większą liczbę etatów generowanych w obszarze dachowych instalacji fotowoltaicznych niż instalacji naziemnych. Proporcja ma wynosić jak 3:1.

Ernst & Young zapowiada, że do roku 2021 liczba osób pracujących w europejskim sektorze fotowoltaicznym wzrośnie do 175 tys., a branża PV ma wówczas generować wartość dodaną dla europejskiej gospodarki (Gross Value Added, GVA) na poziomie 9,5 mld euro.

Według prognoz E&Y największy wzrost zatrudnienia w latach 2016-21 wśród krajowych sektorów fotowoltaicznych w UE ma nastąpić w Hiszpanii (o 471 proc.), w Grecji (o 403 proc.), a następnie w Polsce (381 proc.).

Hiszpański sektor fotowoltaiczny jeszcze w 2008 r. tworzył aż 216,3 tys. etatów. Później, na skutek szczególnie odczuwalnego w Hiszpanii kryzysu gospodarczego i fiskalnego, który mocno wpłynął na cięcia w systemie wsparcia i zablokowanie nowych inwestycji, liczba etatów spadła do zaledwie 3,18 tys. w roku 2016. E&Y zapowiada jednak, że ten trend się odwróci, a liczba zatrudnionych w PV w tym kraju wzrośnie do roku 2021 do 18,17 tys.

Z kolei w Grecji, której sektor PV ma podobne doświadczenia jak hiszpański, w 2006 r. zatrudnionych było 1,02 tys. pracowników. Mimo cięć w systemie wsparcia, do roku 2016 r. zatrudnienie wzrosło do 2 tys., a w roku 2021 ma sięgnąć 10,09 tys.

W przypadku Polski Ernst & Young wylicza, że w ubiegłym roku w naszej branży fotowoltaicznej pracowało 1,3 tys. osób, a w roku 2021 liczba etatów wzrośnie do 6,29 tys. Wartość dodana dla polskiej gospodarki, jaką tworzy krajowy sektor PV, została oszacowana na rok 2016 przez autorów raportu na 47 mln euro, a w 2021 r. ma wzrosnąć do 223 mln euro.
W tym samym roku w niemieckim sektorze PV ma pracować 29,4 tys. osób, we włoskim 24,68 tys., we francuskim 19,87 tys., w brytyjskim 19,97 tys., w holenderskim 10,61 tys., a w belgijskim - 2,68 tys.

W całej Unii Europejskiej w 2008 r. w sektorze solarnym miało pracować 301,79 tys. osób. W roku 2016 zatrudnienie spadło do 81,31 tys., ale do 2021 r. ma wzrosnąć - tak zakładają autorzy raportu - do 174,68 tys.

Ernst & Young przyjmuje, że w ubiegłym roku w obszarze UE-28 zainstalowano systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 5,68 GW, z czego 1,96 GW przypadło na Wielką Brytanię, a 1,42 GW na Niemcy. W roku 2021 potencjał zainstalowanych wówczas instalacji ma wzrosnąć do 14,75 GW, zwiększając łączny zainstalowany potencjał fotowoltaiki w UE-28 z obecnego poziomu niewiele ponad 100 GW do 154,6 GW.

Autorzy raportu wyliczają, że w ubiegłym roku w Polsce powstały instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy około 97 MW, a łączny zainstalowany potencjał PV wzrósł do 182 MW, z czego około 80 proc. stanowiły instalacje dachowe.

E&Y zakłada, że w roku 2021 przybędzie u nas w fotowotlaice 528 MW, zwiększając łączny potencjał elektrowni PV w naszym kraju do 2,273 GW.

Cel na 2030 i restrykcje handlowe

Nie bez znaczenia dla perspektyw unijnego rynku fotowoltaicznego są założenia unijnej polityku klimatycznej, w ramach której ustalono, że do roku 2030 udział źródeł odnawialnych w unijnym miksie energii wzrośnie do 27 proc. Tymczasem europejskie organizacje reprezentujące branżę OZE chcą zwiększenia tego celu do 35 proc. - taki postulat poparła zresztą ostatnio komisja ds. środowiska w Parlamencie Europejskim. Mimo to jego przeforsowanie na forum całej UE wydaje się na razie mało realne.

Analitycy E&Y wskazują, że jeśli jednak unijny cel OZE na rok 2030 udałoby się podnieść z 27 proc. do 35 proc., wówczas przełożyłoby się to na utworzenie w europejskim sektorze fotowoltaicznym dodatkowych 120 tys. miejsc pracy.

Autorzy raportu szacują ponadto wpływ, jaki na europejski sektor PV miałoby zniesienie restrykcji celnych w imporcie ogniw i modułów fotowoltaicznych. Zakłada się, że zniesienie ograniczeń importowych przełożyłoby się na rozwój branży PV skutkujący utworzeniem dodatkowych 45,5 tys. etatów na poziomie UE-28.

E&Y wylicza przy tym, że w latach 2014-16 średnie ceny systemów fotowoltaicznych w UE spadły o 23 proc. W ubiegłym roku średni CAPEX dla naziemnych i dachowych systemów fotowoltaicznych miał wynosić odpowiednio 0,9 euro/W i 1,6 euro/W.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE