ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ME proponuje niższe taryfy w godz. 23.00-07.00
16.11.2017r. 09:27 16.11.2017r. 08:14

Ministerstwo Energii chce wprowadzić niższe taryfy dla energii elektrycznej dostarczanej w godz. 23.00-07.00 oraz usługi dystrybucyjnej świadczonej w tych godzinach. Liczy się z niższymi przychodami firm energetycznych, które jednak w perspektywie mogą być wyrównane przez zwiększenie wolumenu energii dostarczonej odbiorcom - wynika z projektu rozporządzenia ME.

"Ministerstwo Energii zaproponowało innowacyjną taryfę z niższymi cenami i stawkami opłat dystrybucyjnych dla energii dostarczanej w godzinach 23.00-7.00. Właściciele i użytkownicy pomieszczeń ogrzewanych energią elektryczną będą mogli wybrać dodatkową taryfę obowiązującą w godzinach 23.00-7.00 z niższymi stawkami opłat. To jeden z czynników zachęcających do zmiany sposobu ogrzewania z opartego na kotle węglowym na ogrzewania elektryczne" - napisano w projekcie.

Jak wynika z rozporządzenia przedsiębiorstwo energetyczne mają tworzyć odrębną grupę taryfową dla odbiorców w gospodarstwach domowych w celu stymulowania tych odbiorców do zużywania większej ilości energii elektrycznej w godzinach od 23:00 do 7:00.

W tej grupie taryfowej mają obowiązywać ceny lub stawki opłat takie jak w grupie taryfowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych z jednostrefowym rozliczeniem, z tym że odrębne ceny energii elektrycznej oraz stawki opłat za świadczenie usług dystrybucji będą obowiązywać odnośnie części energii elektrycznej zużytej od godziny 23:00 do godziny 7:00.

Jednocześnie w nowej grupie taryfowej ma obowiązywać jednorazowa opłata aktywacyjna, a odbiorca energii elektrycznej, przed rozpoczęciem korzystania z tego typu taryfy, będą składać oświadczenie o zamiarze wykorzystywania energii elektrycznej na cele grzewcze lub ładowania pojazdów elektrycznych.

Różnica między propozycją resortu, a obecnie stosowanymi trafami dwustrefowymi, w których stawki za energię oraz jej dystrybucję w godzinach nocnych (po za szczytem) również są niższe, polega na tym, że w taryfach dwustrefowych w trakcie dnia (w szczycie zapotrzebowania ) obowiązują wyższe stawki niż w taryfie jednostrefowej. Propozycja ME zakłada natomiast utrzymanie poziomu cen w szczycie zapotrzebowania na poziomie taryfy jednostrefowej, przy jednoczesnym ich obniżeniu w godzinach nocnych (23.00- 7.00) .

ME zwraca uwagę, że dostępne obecnie taryfy dwustrefowe zakładają zazwyczaj tańsze stawki opłat w godzinach od 22:00 - 6:00 oraz w dzień od 13:00 do 15:00. Zgodnie z krzywą dobową zapotrzebowania na moc od 13:00 do 15:00, zapotrzebowanie na moc jest bardzo wysokie (latem występują wtedy szczyty zapotrzebowania ma moc). W tej sytuacji w ocenie resortu zachęcanie odbiorców do zużywania energii elektrycznej w tych godzinach jest więc niewłaściwe, szczególnie mając na uwadze potrzebę łagodzenia krzywych zapotrzebowania. Dlatego też w zaproponowanej przez Ministerstwo Energii taryfie zamiast dodatkowych godzin w południe odbiorca będzie mógł korzystać z taniej energii o godzinę dłużej rano

Według ME obniżenie stawek opłat może wpłynąć na obniżenie przychodów przedsiębiorstw energetycznych.
"Jednak te straty zostaną wyrównane przez przychody wynikające ze zwiększenia wolumenu energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom, którzy zamienili dotychczasowy sposób ogrzewania na ogrzewanie elektryczne. W dłuższej perspektywie możliwe zwiększenie efektywności przedsiębiorstw energetycznych w związku z wyrównaniem krzywej zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym" - napisano.

Ministerstwo przyznaje jednak, że wprowadzenie nowych taryf wiąże się z trudnościami w oszacowaniu migracji odbiorców pomiędzy taryfami, a to znacznie utrudni przedsiębiorstwom energetycznym oraz weryfikującemu taryfy Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, zaplanowanie odpowiednich wartości na potrzeby procesu zatwierdzania taryf. W związku z tym w rozporządzeniu wprowadzony został tzw. mechanizmu "konta regulacyjnego".

Konto to ma z jednej strony zapewnić pokrycie uznanego w taryfie "n-2" przez Prezesa URE przychodu, w razie uzyskania rzeczywistych przychodów z działalności koncesjonowanej w roku "n-2" niższych niż poziom planowanych przychodów przyjętych przy kalkulacji taryfy na ten rok. W przypadku uzyskania przychodu wyższego niż poziom planowanych przychodów przyjętych przy kalkulacji taryfy na rok taryfowy "n-2", mechanizm konta regulacyjnego ma doprowadzić do przeszacowania przychodów przedsiębiorstwa w kolejnych latach "n", a różnica zostanie zwrócona odbiorcom poprzez obniżenie poziomu planowanych przychodów przyjmowanych dla celów kalkulacji taryf, a jako konsekwencję niższych stawek opłat - niższy przychód regulowany przyjmowany w kolejnych latach dla celów kalkulacji taryf.

Obniżenie stawek opłat w nocy ma także zachęcić potencjalnych użytkowników pojazdów elektrycznych do zakupu tego środka transportu oraz ładowania takiego samochodu w czasie zmniejszonego zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym. Zgodnie z założeniami Planu rozwoju elektromobilności w Polsce ma się pojawić milion samochodów elektrycznych do 2025 r.

W ocenie ME takie rozwiązanie oprócz zachęty dla odbiorców ma przyczynić się do efektywniejszego wykorzystanie z systemu elektroenergetycznego, a co za tym idzie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego.

Rozporządzenia ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W poniedziałek projekt rozporządzenia został przekazany przez resort energii do konsultacji publicznych. Ministerstwo czeka na uwagi do projektu do 22 listopada 2017 r.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 8 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: PB 16.11.2017r. 09:22
Dotyczy chyba domów jednorodzinnych bo w innych przypadkach garaż: 1) nie jest ogrzewany 2)jest poza lokalem lub... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 16-11-2017r. 15:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: derder 16.11.2017r. 10:02
Sprzedawcy z urzędu będą zachwyceni.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 16.11.2017r. 12:14
Gdzie tutaj jest innowacyjna taryfa ? Od dziesiątek lat była nocna taryfa na energię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andre 16.11.2017r. 12:52
Obecna taryfa nocna 22 do 6, nowa 23 do 7, gdzie tu wydłużenie o godzinę? Czy to pisał mały Kaziu!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: konsultant 16.11.2017r. 13:15
na konsultacje niezmiernie duuuużo czasu, aż do 22 listopada
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: praktyk 16.11.2017r. 13:31
a co z bonifikatami dla odbiorców za niedotrzymanie wskaźnika długookresowego migotania światła spowodowanego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ant 17.11.2017r. 09:16
Szefowie ME najwyraźniej pracują i mieszkają w cieplarni i nie zauważają, że w zimie mróz trzyma przez całą dobę.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE