ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Papież: nie można negować globalnego ocieplenia
16.11.2017r. 13:22

Nie można dłużej negować faktu globalnego ocieplenia - napisał papież Franciszek w liście, odczytanym podczas konferencji klimatycznej w Bonn. Przestrzegł przed "niegodziwymi" postawami w kwestiach klimatu, wymieniając wśród nich obojętność.

W rozpowszechnionym w czwartek przez Watykan przesłaniu do premiera Fidżi Franka Bainimaramy, przewodniczącego 23. sesji konferencji w Bonn, papież podkreślił: "Musimy unikać czterech niegodziwych postaw, które z pewnością nie pomagają uczciwym poszukiwaniom i szczeremu, produktywnemu dialogowi na temat przyszłości naszej planety". Jako postawy te wskazał: "negowanie problemu, obojętność, wygodną rezygnację i ślepą wiarę w rozwiązania techniczne".

Nawiązując do obrad, których celem jest opracowanie reguł i mechanizmów realizacji paryskiego porozumienia klimatycznego, Franciszek zaznaczył, że konieczne jest "zachowanie woli współpracy".

"Pragnę powtórzyć naglącą zachętę do odnowienia dialogu o tym, jak budujemy przyszłość planety" - dodał.

Apelując o zjednoczenie wysiłków, zauważył: "Wyzwania środowiskowe, jakie przed nami stoją i ich ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich".

"Niestety wiele wysiłków na rzecz znalezienia konkretnych rozwiązań kryzysu ekologicznego zostało zmarnowanych" - ocenił Franciszek.
Wyraził przekonanie, że "historyczne porozumienie paryskie" wskazuje "jasną drogę przemian w kierunku modelu rozwoju gospodarczego, opartego na niskim lub zerowym wykorzystaniu węgla i zachęca do solidarności, kładąc nacisk na silne związki istniejące między walką ze zmianami klimatycznymi i z ubóstwem".

Papież zaapelował o większe zaangażowanie ze strony poszczególnych krajów w obliczu kryzysu klimatycznego. Niektóre z nich, dodał, powinny objąć "przewodnią rolę w procesie przemian, mając na sercu potrzeby najsłabszej ludności".

"Nie można ograniczać się wyłącznie do wymiaru ekonomicznego i technologicznego; rozwiązania techniczne są konieczne, ale niewystarczające. Niezbędne i obowiązkowe jest także uważne branie pod uwagę aspektów i przyczyn etycznych i społecznych" - napisał Franciszek.

Zaapelował o uważną edukację i nowy styl życia pod znakiem "integralnej ekologii". Konieczna jest zdaniem papieża "odpowiedzialna świadomość" w podejściu do wspólnego domu, jakim jest środowisko naturalne.

Franciszek wezwał do przyspieszenia podejmowania "naprawdę skutecznych decyzji", by zwalczać zmiany klimatyczne.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: przesada 16.11.2017r. 16:00
To w Ewangelii jest coś o globalnym ociepleniu, że nie wolno go negować?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Katolik 16.11.2017r. 22:25
Mamy sobie czynić Ziemię poddaną, ale NIE MOŻEMY TEGO DARU NISZCZYĆ, SPALAĆ, EGOISTYCZNIE WYKORZYSTYWAĆ tak jakby... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 20-11-2017r. 14:26 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ekologik 17.11.2017r. 16:27
czy globalne ocieplenie to przedsionek piekła?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE