ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiatraki w austriackiej Styrii za pieniądze z ETS
17.11.2017r. 15:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, fundusze pozyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w ramach europejskiego systemu handlu emisjami ETS przeznaczono na dofinansowanie projektu farmy wiatrowej, która powstała w Austrii na wysokości 1,8 tys. m.n.p.m. i w której zastosowano innowacyjne rozwiązania optymalizujące generację w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Komisja Europejska informuje, że fundusze uzyskane ze sprzedaży praw do emisji CO2 w wysokości 11,3 mln euro przyznano w ramach unijnego programu NER 300 na projekt farmy wiatrowej, która powstała w powiecie Deutschlandsberg w austriackiej Styrii na wysokości około 1,8 tys. m.n.p.m. Cała inwestycja, zrealizowana przez dewelopera Energie Steiermark, miała kosztować 58 mln euro.

Farma wiatrowa Handalm składa się 13 turbin, model Enercon E-82, o łącznej mocy 39 MW. Według prognoz produkcja energii ma sięgać 73 GWh w skali roku, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię około 21 tys. gospodarstw domowych oraz unikniętej emisji CO2 rzędu 46 tys. ton w skali roku. O tyle zmniejszono by emisję wyłączając z ruchu drogowego około 8 tys. aut.

Jak podaje KE, w turbinach wiatrowych wykorzystano szereg innowacyjnych rozwiązań, które mają optymalizować pracę wiatraków w obszarach górskich, charakteryzujących się specyficznymi warunkami wiatrowymi.

W tym samym regionie Austrii od wielu lat działają wiatraki znajdujące się na wysokości 1,6 tys. m.n.p.m. Elektrownie Siemens o jednostkowej mocy 1,3 MW, w ilości 10 sztuk, na farmie wiatrowej Steinriegel w Rattener Alm w Styrii rozpoczęły pracę już w 2005 r., produkując w skali roku około 34 GWh energii elektrycznej.
W roku 2014 spółka Wien Energie dokonała rozbudowy farmy wiatrowej Steinriegel. Kosztem 34,5 mln euro dołożono 11 turbin Enercon E70 o łącznej mocy 25,3 MW. Roczną produkcję energii w ich przypadku szacuje się na około 44 GWh.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), na potencjał odnawialnych źródeł energii w Austrii na koniec 2016 roku składały się elektrownie wodne o mocy ponad 13 GW, farmy wiatrowe o mocy ponad 2,6 GW, elektrownie fotowoltaiczne o mocy ponad 1 GW, elektrownie biomasowe o mocy ponad 1,2 GW, a także biogazownie o mocy niemal 200 MW.

Według Eurostatu, w 2015 roku Austria zaspokajała z OZE 33 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną, cieplną i w transporcie. Cel, do którego realizacji zobowiązał się Wiedeń do roku 2020, to 34-procentowy udział zielonej energii w krajowym miksie energetycznym.

W tym tygodniu, podczas trwającego w Bonn szczytu klimatycznego ONZ, Austria, obok 19 innych państw, zadeklarowała zakończenie produkcji energii z węgla do roku 2030.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE