ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

MŚ: Wydział terenowy Dyrekcji Ochrony Środowiska planowany w Kielcach
24.11.2017r. 19:23

W Kielcach planowane jest utworzenie wydziału terenowego przy oddziale regionalnym Dyrekcji Ochrony Środowiska, jaki ma funkcjonować w Krakowie dla województw świętokrzyskiego i małopolskiego - wynika z informacji przekazanych w piątek PAP przez zespół komunikacji medialnej Ministerstwa Środowiska.

Sprawa dotyczy regulacji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw, a także w projekcie rozporządzenia ministra środowiska w sprawie określenia liczby, siedzib oraz terytorialnego zasięgu działania regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, które ukazały się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

W poniedziałek stanowisko sprzeciwiające się projektom zmian legislacyjnych, dotyczących Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Kielcach, przyjęli jednogłośnie podczas sesji radni sejmiku województwa świętokrzyskiego. Według radnych, w wyniku proponowanych zmian województwo świętokrzyskie, "dysponujące jedną z najwyższych wartości przyrodniczych w Polsce" - ok. 65 proc. jego powierzchni to obszary prawnie chronione, w tym 14 proc. to Natura 2000 - nie będzie posiadało RDOŚ.

"Likwidacja tak ważnej instytucji o regionalnym zasięgu działania jest społecznie nieuzasadniona, bowiem utrudni jednostkom samorządu terytorialnego, podmiotom gospodarczym i osobom fizycznym prowadzenie uzgodnień, wynikających z przepisów dotyczących ochrony środowiska i ochrony przyrody" - podkreślano w dokumencie.

Zauważono również, że nowelizowane przepisy nie wprowadzają "systemowych rozwiązań" dotyczących kwestii dalszego zatrudnienia obecnych pracowników kieleckiej RDOŚ. "Zmiana dobrze działającego systemu, opartego na 16 ośrodkach regionalnych przeczy idei zrównoważonego rozwoju, bowiem osłabi potencjał instytucjonalny województwa" - podkreślono w stanowisku.

PAP poprosiła o komentarz do sprawy Ministerstwo Środowiska. W odpowiedzi przesłanej przez zespół komunikacji medialnej resortu podkreślono, że projektowana ustawa "nie prowadzi do likwidacji regionalnych dyrekcji ochrony środowiska". "Z mocy prawa staną się one oddziałami regionalnymi Dyrekcji Ochrony Środowiska (DOŚ). Obszar działania danego oddziału regionalnego związany będzie z terytorialnym zasięgiem działania poszczególnych regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Planuje się, że jeden z oddziałów regionalnych będzie działał na terenie województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Tym samym regionalne dyrekcje ochrony środowiska w Krakowie i Kielcach staną się jednym odziałem regionalnym DOŚ" - argumentowano.

Tłumaczono, że takie rozwiązanie wynika z analizy ilości prowadzonych spraw - wykazała ona nierównomierne obciążenie poszczególnych RDOŚ. "Zmniejszenie liczby regionalnych dyrekcji ochrony środowiska z 16 do 8 pozwoli na w miarę równomierne obciążenie ich zadaniami, co powinno mieć pozytywny wpływ na efektywność działania całej DOŚ" - uzasadniło MŚ.
Zaznaczono, że pomimo mniejszej liczby regionalnych dyrekcji w ramach organizacji DOŚ planuje się utworzenie "wydziałów terenowych" - w szczególności w miejscowościach, gdzie obecnie mają swoje siedziby przekształcane i łączone regionalne dyrekcje ochrony środowiska. "Fakt, że regionalny dyrektor ochrony środowiska będzie miał siedzibę w Krakowie nie powinno utrudnić obywatelom, przedsiębiorcom i samorządowcom załatwiania spraw, gdyż w Kielcach planowane jest utworzenie wydziału terenowego" - poinformowano.

Według MŚ projektowane zmiany pozwolą na konsolidację procesów pomocniczych związanych z funkcjonowaniem jednostek, np. z zakresu obsługi kadrowo-księgowej. "Umożliwi to przesunięcie części etatów na etaty merytoryczne związane z wykonywaniem ustawowych zadań regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. (...) Przyczyni się to z kolei do sprawniejszej realizacji zadań i krótszego oczekiwania na załatwienie sprawy" - wynika z odpowiedzi resortu.

Stanowisko na sesję sejmiku woj. świętokrzyskiego dotyczące RDOŚ, przygotowali radni PSL. Podczas konferencji prasowej przewodniczący klubu ludowców, przedstawiciel zarządu województwa Piotr Żołądek podkreślił, że to "konieczna interwencja" w regionie o tak dużej liczbie obszarów chronionych przyrodniczo, gdzie niemal każde "przysłowiowe +wbicie łopaty+" wymaga uzyskania stosownych decyzji. "Jeżeli chcemy mówić o pewnych parametrach, o sprawności funkcjonowania województwa, o jego aktywności w sferze gospodarczej, to ta jednostka jest niezbędna" - ocenił Żołądek.

W wystąpieniu podczas sesji szef klubu radnych PiS, wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Pruś ocenił, że stanowisko dotyczące RDOŚ jest słuszne.

Stanowisko radnych ma być przekazane m.in. prezydentowi RP, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, ministrowi środowiska.

Interwencję w tej sprawie podjął na początku listopada także szef świętokrzyskiego PiS, poseł Krzysztof Lipiec. Wystąpił do Prezesa Rady Ministrów z wnioskiem o wycofanie z projektów "zapisów likwidujących" RDOŚ w Kielcach.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE