ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Coraz bliżej zwiększenia obliga giełdowego
27.11.2017r. 05:49

"Rzeczpospolita" zwróciła uwagę na poprawkę zgłoszoną podczas prac na ustawą o rynku mocy, która zwiększa poziom obliga giełdowego.

Jedna z rekomendowanych podczas prac nad ustawą o rynku mocy poprawek nie jest związana z przedmiotem ustawy i ma wprowadzić w przyszłym roku podwyższone, 30-procentowe obligo giełdowe. Obecnie obligo wynosi 15 proc.

Dziennik przypomina, że w listopadzie trafił do pierwszego czytania w Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa poselski projekt ustawy przygotowany przez posłów Platformy Obywatelskiej, który zakłada wprowadzenie obowiązku sprzedaży na giełdach towarowych 50 proc. energii elektrycznej wytworzonej w danym roku przez przedsiębiorstwa energetyczne zajmujące się wytwarzaniem energii elektrycznej.

W ubiegłym tygodniu pozytywnie projekt ten ocenił Narodowy Bank Polski. W opinii do projektu, skierowanej przez NBP, napisano m.in., że "podstawą do rzetelnego planowania kosztów energii jest dla przedsiębiorstw sprawnie funkcjonujący i płynny rynek energii, który zapewnia przejrzyste kształtowanie się cen i nie jest podatny na transakcje spekulacyjne". "Brak płynnego rynku energii oznacza również problem dla tych przedsiębiorstw przemysłowych, które kupują duże pakiety energii. Przy obecnej skali obrotów na TGE takie przedsiębiorstwa mogą mieć trudności z realizacją większych transakcji, co w efekcie może przekładać się na wzrost kosztów energii i ich konkurencyjność" - napisał NBP.

Dyskusje nad zwiększeniem obliga giełdowego trwają już do dłuższego czasu, część uczestników rynku zabiegała o jego zwiększenie z obecnego poziomu 15 proc. do nawet 60 proc.
"Rzeczpospolita" przypomina, że obowiązek obliga giełdowego na poziomie 25 proc. ma realizować PGE po kupnie EDF, co jest warunkiem UOKiK na realizację transakcji. Podniesienie obliga do 25 proc. poparł też w październikowej rozmowie z gazetą wiceminister energii Andrzej Piotrowski. - Optymalny poziom obliga powinien wynosić minimum 30 proc. To zahamuje postępujący spadek płynności rynku - deklarują cytowani przez "Rzeczpospolitą" przedstawiciele Taurona, którzy rekomendację NBP oceniają w kategoriach potwierdzenia słuszności zmian w tym zakresie, by zwiększyć transparentność rynku.

Gazeta przypomina, że największy bo 42,2-procentowy udział w rynku produkcji energii ma PGE. Po niej jest Enea, która z przejętym Połańcem ma 14.6 proc. rynku, a Tauron i Energa - odpowiednio 10,3 i 2,4 proc.


Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Wstyd 27.11.2017r. 08:04
30% to jawna protekcja panstwowego kartelu energetycznego. Zdrowe byloby minimum 70%, a idealem bylby calkowity zakaz... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gosc 29.11.2017r. 13:32
Konserwacja panstwowych monopoli i tyle...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE