ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tchórzewski: będziemy budować nowe kopalnie
01.12.2017r. 20:08

Do 2050 r. krajowe zapotrzebowanie na węgiel kamienny pozostanie na obecnym poziomie; będzie to wymagało budowy nowych kopalń - mówił w piątek w Rudzie Śląskiej minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaapelował do samorządów i śląskiej administracji, by nie blokowali rozwoju górnictwa w regionie.

"Rząd Polski (...) postawił w Brukseli na górnictwo. Powiedzieliśmy, że ten poziom wydobycia węgla, który ma miejsce w tej chwili, zostanie utrzymany do 2050 roku" - powiedział minister podczas piątkowych uroczystości barbórkowych Polskiej Grupy Górniczej (PGG) w Rudzie Śląskiej.

Szef resortu energii wyraził obawę, że przy obecnej polityce wielu śląskich samorządów, które przeznaczają tereny górnicze np. pod budownictwo, nie będzie gdzie budować w regionie nowych kopalń.

"I co teraz? Wypną się (w UE - PAP) na nas, powiedzą: panie ministrze, jak to wszystko wygląda, Śląsk nie chce przecież górnictwa i węgla, nie macie gdzie kopać. Dopuścimy do tego? Stanąłem dzisiaj razem z wami i w związku z tym ja wyjdę - przepraszam za wyrażenie - na dupka, jeżeli tak się stanie. Ja nie chcę na to pozwolić" - mówił Tchórzewski w emocjonalnym wystąpieniu, nagrodzonym przez górników długimi brawami.

"Chcę mieć co najmniej dwa miejsca na dobry węgiel i na dobre kopalnie. I będziemy je budować. Tylko dajcie mi miejsce, bo dzisiaj na Śląsku go nie ma; to trzeba odkręcić" - powiedział minister, apelując o odwrócenie - jak to określił - antygórniczych tendencji na Śląsku. Wezwał też wojewodę śląskiego, by uchylał niezgodne z prawem uchwały samorządów, blokujące potencjalne projekty górnicze.

Według ministra należy przyjrzeć się temu, jak - np. decyzjami rad gmin czy powiatów - "doprowadzane jest do tego, żeby wyrzucić węgiel ze Śląska". "Przecież nie da się tego zrobić (...), bo cała polska gospodarka runie. To Polska musi bronić węgla, nie tylko wy" - mówił Tchórzewski do zgromadzonych na barbórkowej akademii, z udziałem m.in. premier Beaty Szydło.

Minister wskazał na "niefrasobliwość administracji Śląska" polegającej m.in. na uchwalaniu planów zagospodarowania przestrzennego, gdzie pod budownictwo przeznacza się tereny, pod którymi na głębokości 350-400 m znajduje się dobry węgiel. "Kto na to zezwala? (...). Jak tak można? Co robią wasi przedstawiciele, radni w poszczególnych gminach? Nic się nie dzieje - tak trzeba powiedzieć" - ocenił Tchórzewski, wskazując, iż społeczność Śląska daje tym samym przyzwolenie na blokowanie rozwoju górnictwa.

Tchórzewski zapewnił, że górnictwo ma przed sobą przyszłość, ponieważ budowane są nowe elektrownie węglowe. Jak mówił, nowe bloki w elektrowniach Opole i Kozienice będą potrzebowały w sumie ponad 5 mln ton węgla rocznie, bloki w Ostrołęce prawie 3 mln ton; powstaje także blok węglowy w Jaworznie.

"Jest potrzeba zaspokojenia tych oczekiwań, potrzeba zrobienia nowej organizacji pracy i zwiększenia wydajności, (...) żeby zaspokoić polską energetykę, żebyśmy nie musieli zamieniać się w importera węgla - dzisiaj staje takie wyzwanie. Stąd potrzeba inwestycji (...) w nowe ściany wydobywcze, ale także zbliża się potrzeba budowy nowych kopalń" - podkreślił Tchórzewski.

"W nieskończoność nie da się pogłębiać szybów, wydłużać chodników. Trzeba po prostu myśleć o tym, że trzeba budować nowe kopalnie. A to wymaga dodatkowych nakładów finansowych i dobrego zorganizowania się naszego górnictwa" - dodał minister, wskazując m.in. na potrzebę stworzenia nowoczesnego układu zbiorowego pracy w Polskiej Grupie Górniczej. Zwrócił na to uwagę również prezes PGG Tomasz Rogala; poinformował, że Grupa przeznacza w tym roku na inwestycje ok. 2 mld zł.

"Górnicy, potrzeba waszej lepszej i dobrze zorganizowanej pracy. Doszliśmy do momentu, że potrzeba więcej węgla w Polsce. Nie będziemy teraz zmniejszali, teraz musimy zwiększać (wydobycie węgla - PAP), ale nie będziemy wydobywali głęboko, drogo, by państwo czy inwestorzy do tego dopłacali. Na tym musimy także zarabiać - tak górnictwo musi być zorganizowane; więc musimy rozpocząć budowę nowych kopalń" - wyjaśniał w swoim wystąpieniu Tchórzewski.
Ocenił, że zabieranie w planach zagospodarowania przestrzennego gmin terenów górniczych pod budownictwo stwarza ryzyko szkód, gdyby podjąć tam eksploatację. Obecnie - wyliczał minister - na naprawę szkód górniczych spółki węglowe wydają ok. 300 mln zł rocznie.

Mówiąc o postępach w restrukturyzacji górnictwa Tchórzewski podkreślił, że udało się ustabilizować sytuację w branży, przywrócić jej rentowność i nadać kierunek rozwojowy. "Dzisiaj zbliża się ten rok, w którym PGG będzie mogła powiedzieć: nie tylko pokryliśmy koszty, ale i wypracowaliśmy zyski" - mówił minister, dziękując wszystkim zaangażowanym w proces naprawy górnictwa, inwestorom branży, wierzycielom oraz stronie społecznej i samym górnikom.

Do słów ministra Tchórzewskiego, dotyczących blokowania rozwoju górnictwa, odniósł się w rozmowie z PAP uczestniczący w piątkowej uroczystości wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Zapewnił, że samorządy nie są przeciwnikami górnictwa.

"Samorządy nie są wrogiem górnictwa. Od lat współpracujemy z branżą, mając świadomość, jak ważna jest dla każdego miasta i gminy. W Rudzie Śląskiej każdą zmianę planu zagospodarowania konsultujemy z górnictwem; dajemy zgodę na wydobycie pod nowo budowanymi osiedlami" - powiedział Mejer.

"To m.in. z powodu planów kopalni Pokój zmieniliśmy trasę przebiegu trasy N-S (ważny szlak komunikacyjny w Rudzie Śląskiej - PAP) tak, by kopalnia mogła spokojnie fedrować. Będzie to nas kosztować, ale uznaliśmy, że warto" - dodał wiceprezydent miasta.

Podczas piątkowej uroczystości wiceminister energii, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Grzegorz Tobiszowski otrzymał, nadany mu przez premier Beatę Szydło na wniosek ministra energii, stopień generalnego dyrektora górnictwa. To najwyższy górniczy stopień zawodowy, równy w tej branży randze generała w wojsku.

"Uważam go za wyjątkowego człowieka. Trochę nietypowy, bo porywczy, ale jednocześnie człowiek skromny, powściągliwy, który kocha polskie górnictwo, kocha Śląsk (...). Oddany wszystkim sprawom, które dotyczą polskiego górnictwa; poświęcał każdą chwilę, żeby uratować polskie górnictwo (...). Jest człowiekiem rzetelnej, pozytywnej pracy" - mówił w laudacji minister Tchórzewski, dziękuję swojemu najbliższemu współpracownikowi za wszystko, co zrobił dla przemysłu wydobywczego.

"Grzesiu, jak mało kto, masz dzisiaj prawo nosić mundur górniczy, zasłużyłeś na to; noś go dumnie i z honorem" - zakończył minister.

Uroczystość barbórkowa PGG odbyła się w rodzinnym mieście Tobiszowskiego - ok. 140-tysięcznej Rudzie Śląskiej. Działające tu kopalnie zatrudniają ponad 8 tys. osób, a kolejne tysiące mieszkańców to osoby, związane zawodowo z firmami kooperującymi z górnictwem.

Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

KOMENTARZE ( 13 )


Autor: Akcjonariusz 01.12.2017r. 22:18
Najlepszego wszystkim Górnikom i gratulacje awansowanym i odznaczanym. W działalności gospodarczej najważniejsza jest... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ubu Król 02.12.2017r. 07:45
I brzegiem złączy drugi brzeg, na którym Twój ojciec legł.......!
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 04-12-2017r. 09:36 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Eko 02.12.2017r. 16:06
Z węglem jest tak jak z innymi surowcami. Kiedy tanieją zamyka się kopalnie, więc cena idzie w górę. Kiedy cena idzie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: # 03.12.2017r. 08:37
Przeminą Barburki i co dalej?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Kwb 03.12.2017r. 09:16
Panie ministrze w koninie wszyscy chcą węgla i samorządy i ludzie są tu 3 do 4 złóż węgla brunatnego do otwarcia... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prof 03.12.2017r. 19:58
I jeszcze huty trzeba budować! Będziemy mieli stal i węgiel, to możemy śmiało zacząć produkować innowacyjne lokomotywy!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pracownik TD 04.12.2017r. 04:02
energetyka i górnictwo wkracza w wiek XIX
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: reed 04.12.2017r. 09:49
nie martwcie się, do tego czasu połowy Polaków już nie będzie ....Polska smogiem i węglem płynąca...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk38 04.12.2017r. 13:04
Potrzeba też nowych zakładów włókienniczych oraz manufaktur lamp naftowych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: J.C. 04.12.2017r. 15:01
To nie władze lokalne decydowały o zamknięciu kopalń, jak np. Makoszowy, o zasobach na kolejne kilkadziesiąt lat i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 07.12.2017r. 11:19
nowe kopalnie mają sens jedynie jako zrobotyzowane - bez górników
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sadek 08.12.2017r. 12:14
Lubelskie [ BOGDANKA ] , to jest przyszłość polskiego górnictwa .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 13 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE