ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny potrzebują nowych terminali LNG
05.12.2017r. 08:35

Chiny potrzebują nowych terminali LNG, aby import mógł nadążyć za rosnącym popytem na surowiec - wynika z nowego raportu, opracowanego przez S&P Global Platts, na który powołuje się BiznesAlert.pl.

W rozmowie z Platts, gracze na chińskim rynku stwierdzili, że są ostrożni co do przyjmowania nowych ładunków LNG m.in. ze względu na zbyt wysoki poziom wykorzystania terminali importowych. - Istnieje limit ładunków, jakie spółki mogą importować, a mimo tego terminale na północy kraju już przekraczają swoje moce - uważa jedno ze źródeł agencji.

Jak zauważa agencja, mogą pojawić się problemy z zapewnieniem dostaw surowca, aby pokryć stale rosnące zapotrzebowanie na gaz w Chniach. Jednym z rozwiązań jest transport surowca z południowej części kraju w te regiony, gdzie występują niedobory gazu. Według niektórych rozmówców Platts, zrealizowanie tego pomysłu byłoby ,,koszmarem logistycznym". - Różnica cen między północnymi a południowymi regionami kraju jest dość duża, aby dostarczać gaz na północ, która co roku cierpi na deficyt surowca - uważa jedno ze źródeł Platts.

W lipcowym raporcie Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że w ciągu pięciu lat Chiny będą odpowiadać za 40 procent rocznego wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny. Pekin osiąga rekordowe wyniki importu surowca, ponieważ chce transformować energetykę w stronę czystszych źródeł wytwarzania energii. Według założeń, do 2020 roku 10 procent. energii wytwarzanej w Chinach energii będzie pochodziło z gazu. Dla porównania w 2015 roku wskaźnik ten wynosił 5,9 procenta. W pierwszym tygodniu października ceny LNG na azjatyckich rynkach spotowych osiągnęły najwyższy od stycznia poziom.
Zwiększenie udziału gazu w chińskiej energetyce o 1 procent oznacza wzrost dostaw na ten rynek o kilkadziesiąt miliardów metrów sześciennych rocznie. Takiego wolumenu Chińczycy nie będą w stanie zapewnić poprzez zwiększenie własnego wydobycia. Konieczny będzie import.

Zgodnie ze wskaźnikami zawartymi w planie rozwoju sektora gazowego do końca 2020 roku, całkowity wolumen dostaw gazu na chiński rynek (wydobycie własne i import) może wzrosnąć do 360 mld m sześc. rocznie, moc elektrowni gazowych ma wynosić 110 GW (udział w łącznej generacji energii - 5 procent), długość sieci przesyłu gazu ma mieć 104 tys. km, a robocza pojemność podziemnych magazynów powinna wzrosnąć do 14,8 mld m sześc.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE