ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dolnośląscy biskupi włączają się w działania na rzecz poprawy jakości powietrza
05.12.2017r. 15:06

Wierni we wszystkich parafiach na Dolnym Śląsku w najbliższą niedzielę usłyszą biskupie wezwanie, by nie palić w piecach odpadami czy plastikowymi przedmiotami. Hierarchowie trzech dolnośląskich diecezji apelują o wspólne zadbanie o czyste powietrze.

Apel w sprawie jakości powietrza ogłosili we wtorek biskupi trzech diecezji: wrocławskiej - arcybiskup Józef Kupny, świdnickiej: biskup Ignacy Dec i legnickiej: biskup Zbigniew Kiernikowski.

W zeszłym tygodniu Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe dla całego regionu. Hierarchowie podkreślili w liście, że przed wdrożeniem nowych przepisów oraz nowoczesnych technologii " powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów".

"Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce" - czytamy w apelu.

Hierarchowie przypomnieli, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi, a jest szczególnie groźna dla dzieci, seniorów oraz osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

W liście biskupi zwrócili uwagę na pozytywne działania samorządowców i organizacji, zmierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Zastrzegli, że walka ze smogiem nie polega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń. "Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym mieszkający w miastach oddychają będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób wcześniejszej umieralności" - napisali biskupi.
Hierarchowie wskazali, że papież Franciszek zachęca do prostych czynności dnia codziennego przyczyniających się do poprawy jakości powietrza, jak korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. "Wielkie cele osiąga się małymi krokami" - napisali biskupi.

Do apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW). Prezes WFOŚiGW Łukasz Kasztelowicz poinformował, że Fundusz chce przyłączyć się do akcji antysmogowej wspomagając finansowo działania edukacyjne, które zmierzają do zmiany zachowań. "To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania to smog zostałby w całości wyeliminowany" - powiedział prezes Funduszu podczas prezentacji listu biskupów.

List biskupów zostanie odczytany w niedzielę w parafiach na Dolnym Śląsku.

W czwartek, w zeszłym tygodniu, radni sejmiku woj. dolnośląskiego niemal jednogłośnie przegłosowali trzy uchwały antysmogowe. Przewidują one m.in. zakaz stosowania na terenie województwa od lipca 2018 r. najgorszej jakości paliw stałych i docelowy zakaz palenia węglem we Wrocławiu od 2028 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: cytaty 07.12.2017r. 09:35
"zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi" głównie pochodzi ze szrotowych... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE