ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa ma problemy z wyegzekwowaniem odszkodowania od Gazpromu
06.12.2017r. 07:49

Litewski rząd stara się o odszkodowanie w wysokości 42 milionów euro od rosyjskiego Gazpromu. Jako jedną z opcji przyjęto obniżenie kwot przekazanych przez litewskie firmy rosyjskiemu gigantowi gazowemu. Innym sposobem mogłoby być zajęcie majątku, ale jest to niemożliwe, ponieważ nie posiada on na Litwie żadnych nieruchomości. Niestety trudno będzie odzyskać pieniądze - Gazprom dostarcza gaz tylko wtedy, gdy otrzymuje zapłatę - czytamy w BiznesAlert.pl.

Komornik już zwrócił się w tej sprawie do litewskich firm kupujących rosyjski gaz - taką informację podał portal 15min.lt. Jednak wstrzymanie wypłat pieniędzy, może mieć poważne konsekwencje dla funkcjonowania kraju, zwłaszcza w środku sezonu zimowego, ponieważ Gazprom dostarcza gaz wyłącznie po otrzymaniu płatności.

Litewska Rada ds. Konkurencji, która nałożyła grzywnę, upoważniła komornika Irenę Beliacic do zabezpieczenia majątku koncernu i odzyskania długu. Jednak pierwsze próby zakończyły się niepowodzeniem z powodu braku jakiejkolwiek własności Gazpromu na Litwie. Pani komornik odmówiła komentarza w sprawie jej działań wobec rosyjskiego giganta.

Zgodnie z obecną praktyką komornicy mają prawo zatrzymać przekazy pieniężne. Firmy płacące za rosyjski gaz to Achema, a także państwowy Lietuvos Duju Tiekimas (Litewska Giełda Gazowa, LDT). Po tym, jak pani komornik zwróciła się do obu firm z informacją o możliwości zajęcia wypłat dla Gazpromu, otrzymała odpowiedź, że firmy te nie mają pieniędzy, które mogłaby zatrzymać.
W czerwcu 2014 r. Organ ds. Konkurencji stwierdził, że odmowa przez Gazprom negocjacji z Lietuvos Energijos Gamyba (Litewska Produkcja Energii, LEG) dotyczących transakcji zakupu gazu w latach 2013-2015, uniemożliwiła litewskiemu przedsiębiorstwu zakup tańszego surowca od innego dostawcy.

Tym samym naruszyła warunki związane z zatwierdzeniem przez regulatora w 2004 r. nabycia przez Rosję 34 proc. udziałów w ówczesnym Lietuvos Dujos (Litewski Gaz).Gazpromowi nałożono rekordową grzywnę w wysokości 36 milionów euro plus prawie 6 milionów euro odsetek, co daje całkowite zadłużenie wobec Litwy na kwotę 42 milionów euro - przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Ubu Król 06.12.2017r. 07:57
No nie może być, naprawdę?;-)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE