ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Terminal Yamal LNG rozpoczał pracę
06.12.2017r. 07:52

Rozpoczął pracę Yamal LNG - terminal skraplający Novateku na Półwyspie Jamalskim - czytamy w BiznesAlert.pl.

Terminal Yamal LNG na Półwyspie Jamalskim - rozpoczął normalną pracę. Druga linia produkcyjna ruszy w trzecim kwartale 2018 roku. Trzecia - w 2019 roku. 8 grudnia ma się rozpocząć załadunek pierwszego LNG na tankowiec Christophe de Margerie w porcie Sabetta.

To pierwszy tankowiec-lodołamacz klasy Arc7 na świecie. Będzie on w stanie pokonywać arktyczny szlak do Azji i jest pierwszym egzemplarzem planowanej floty do 15 arktycznych tankowców budowanych w stoczni Zwezda Shipbuilding Complex we Władywostoku. Jednakże ten pierwszy statek na zamówienie Sowkomflotu dotarł do Sabetty pod koniec 2016 roku ze stoczni Daewoo w Korei Południowej za cenę 320 mln dolarów.

- Otwieramy nowy rozdział w historii naszej firmy - ocenił Leonid Michelson, prezes Novateku. Projekt Yamal LNG zakładał budowę terminalu skraplającego w porcie w Sabetcie.
Przepustowość obiektu to początkowo 5,5 mln ton LNG rocznie. Ma ona zostać stopniowo potrojona do 16,5 mln ton. Udziałowcami Yamal LNG są Novatek (50,1 procent akcji), Total i CNPC (po 20 procent) oraz Fundusz Jedwabnego Szlaku (9,9 procent).

Yamal LNG będzie korzystać ze złóż Jużno-Tambejskoje należących do Gazpromu. Należą one do jamalskiego centrum wydobywczego i strefy wydobycia Tambej. To z tego ośrodka pochodzi gaz dla Europy. Jednakże Yamal LNG ma być dedykowany w pierwszej kolejności rynkowi azjatyckiemu. W ten sposób Rosjanie będą mogli przekierować część gazu z Europy do Azji, choć skala - 5,5 do 16,5 mln ton LNG rocznie - nie będzie początkowo znaczna.

Całkowite zasoby na Półwyspie Jamalskim to 32 pola wydobywcze, 26,5 bln m sześc. gazu, 1,6 mld ton kondensatu gazowego i 300 mln ton ropy. Według prognoz tamtejsze wydobycie sięgające w 2015 roku 61,9 mld m sześc. może wzrosnąć nawet do 360 mld m sześc.- przypomina BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE