ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

11 firm chce szukać ropy i gazu pod dnem Morza Barentsa
06.12.2017r. 07:56

Jak poinformował we wtorek Norweski Dyrektoriat Naftowy, jedenaście firm naftowych złożyło wnioski o udział w poszukiwaniach i eksploracji złóż położonych pod dnem Morza Barentsa, w trwającej właśnie 24 rundzie przyznawania licencji na wydobycie ropy i gazu - czytamy w BiznesAlert.pl.

Wnioski o udział w poszukiwaniach i eksploracji złóż złożyły:
- A / S Norske Shell
- AkerBP ASA
- Centrica Resources (Norge) AS
- DEA Norge AS
- Idemitsu Petroleum Norge AS
- KUFPEC Norway AS
- Lundin Norway AS
- OMV (Norway) CO
- RN Nordic Oil AS
- Statoil Petroleum AS
- Wintershall Norge AS

Dla porównania w 23 kolejce zgłosiło się aż 26 firm. Dodatkowo licencjobiorcy pracujący na polu Johan Castberg na Morzu Barentsa, przedłożyli dziś władzom Norwegii plan rozwoju i działania. Oczekuje się, że wartość inwestycji wyniesie ponad 50 mld NOK (ponad 6 miliardów USD).

Proponowana koncepcja wzrostu wydobycia zawiera informacje o stworzeniu pływającej jednostki produkcyjnej, magazynującej i wyładowującej, wraz ze związanym z nią obiektem podmorskim, służącym do robienia odwiertów. Ropa będzie tłoczona bezpośrednio z instalacji wydobywczej na statki transportowe, które będą ją dostarczać do odbiorców.

Jednym z głównych eksploratorów złóż szelfowych jest Statoil, który współpracuje z innymi operatorami na Morzu Barentsa, aby zbadać możliwości znalezienia najbardziej opłacalnego rozwiązania dla powstania terminala naftowego w Veidnes w hrabstwie Finnmark. Po obniżeniu o połowę kosztów wydobycia ropy naftowej w Arktyce, Statoil podjął ostatnią próbę realizacji swojego flagowego projektu. Ten oczekiwany ruch największej norweskiej spółki naftowej ma stać się impulsem do powstrzymania spadku produkcji surowca w tym kraju.

Wiele firm naftowych dostosowało się do niższych cen obowiązujących na rynku. Dlatego też Statoil obniżył wartość szacowanych inwestycji w projekcie Johan Castberg do około 49 mld NOK (6 miliardów dolarów). Początkowo koszty powstania całej infrastruktury prognozowano na poziomie ponad 100 miliardów koron. Statoil planuje podpisać umowy z Aker Solutions na łączną wartość około 4 miliardów koron za system podmorski, dedykowany polu Castberg, a także za kwestie inżynieryjne oraz zarządzanie zaopatrzeniem, czytamy w oświadczeniu

Castberg jest największym na świecie projektem, zakładającym wydobycie ropy naftowej na otwartym morzu z zasobami, które według informacji podanych przez Statoil wynoszą od 450 do 650 milionów baryłek. Decyzja o wydobyciu ropy z podmorskich złóż została podjęta w krytycznym momencie dla arktycznych planów branży. Uważa się, że na Morzu Barentsa znajduje się około połowa nieodkrytych jeszcze złóż ropy i gazu w Norwegii. Norwegowie coraz częściej mają jednak wątpliwości natury etycznej i ekologicznej, które wiążą się z walką ze zmianami klimatycznymi.
Castberg jest drugim projektem naftowym, zatwierdzonym w regionie. Pierwsze pole, Goliat, wykorzystywane przez Eni rozpoczęło produkcję w zeszłym roku. W wyniku różnych trudności, które spowodowały opóźnienia w realizacji budowy projektu, przekroczenia kosztów oraz problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa, inwestycja została poddana pogłębionej analizie. Norweskiemu rządowi grożą również pozwy ze strony grup ekologów, kwestionujących zezwolenia na wydobycie ropy z Morza Barentsa.

"Projekt będzie miał kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju północnej Norwegii i będzie generował znaczące, pozytywne efekty" - oświadczyła Margareth Ovrum, wiceprezes ds. Technologii, projektów i wierceń Statoil. "Przygotowujemy solidny plan rozwoju projektu, zakładający obniżenie kosztów inwestycyjnych o połowę, tak aby przyniosła ona zyski nawet przy cenach ropy oscylujących poniżej 35 USD za baryłkę."

Eksploatacja złóż z Pola Castberg została kilkukrotnie opóźniona. Częściowo wynikło to z faktu załamania cen ropy naftowej na światowych rynkach. Statoil i partnerzy Eni i Petoro od 2011 roku odkładają plany budowy terminalu lądowego na Przylądku Północnym. Dzięki prostszej koncepcji i malejącym cenom materiałów, operator obniżył koszt pozyskania baryłki ropy.

Rozpoczęcie produkcji planuje się na czwarty kwartał 2022 roku, jedenaście lat po odwiercie 7220 / 8-1.

Johan Castberg stanie się pierwszą tego typu infrastrukturą w tym sektorze. Pole Johan Castberg znajduje się 240 kilometrów na północny zachód od fabryki LNG Melkoya w Hammerfest i 100 km na północ od pola Snohvit. Głębokość wody w okolicy wynosi około 400 metrów. Johan Castberg stanie się wysuniętym najbardziej na północ projektem na norweskim szelfie. Władze dbają o to, aby wybrano rozwiązanie, które ułatwi dalszy rozwój prowincji, zamiast rozwiązania dostosowanego do potrzeb Johan Castberga. Projekt ma licencję produkcyjną nr 532. Statoil jest właścicielem 50 proc. udziałów. Pozostali licencjobiorcy to Eni z 30 proc. i Petoro z 20 proc.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE