ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polska Grupa Górnicza przekształca się w spółkę akcyjną
06.12.2017r. 11:52

Polska Grupa Górnicza (PGG), działająca dotąd jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, od początku przyszłego roku będzie spółką akcyjną. Wniosek w tej sprawie, zaakceptowany przez wszystkich udziałowców firmy, trafił już do katowickiego sądu rejestrowego.

Docelowe przekształcenie największej górniczej firmy w spółkę akcyjną było planowane już przy jej powstawaniu, wiosną ubiegłego roku. Przygotowania spowolniło tegoroczne przejęcie przez PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. Po zakończeniu związanych z tym formalności, m.in. zarejestrowaniu podwyższenia kapitału spółki, prace zmierzające do zmiany prawnej formuły działania firmy ponownie nabrały tempa.

Jak poinformował w środę PAP rzecznik PGG Tomasz Głogowski, 28 listopada udziałowcy firmy podjęli uchwałę o jej przekształceniu w spółkę akcyjną - zamiar przystąpienia do niej wyrazili wszyscy dotychczasowi udziałowcy spółki. Decyzja o przekształceniu otwiera też drogę do przyszłego wprowadzenia PGG na giełdę - wiosną tego roku minister energii Krzysztof Tchórzewski szacował, że będzie to możliwe po zakończeniu restrukturyzacji, w ciągu pięciu lat. Obecnie PGG nie komentuje możliwości i potencjalnego terminu przyszłego debiutu giełdowego.

4 grudnia - w dniu tradycyjnej Barbórki, święta górników - katowicki sąd przyjął wniosek PGG o wpisanie spółki akcyjnej do rejestru sądowego. "Naszą intencją jest, by wpis nastąpił 29 grudnia, w ostatnim dniu roboczym 2017 r. Tym samym w Nowy Rok PGG wejdzie już jako spółka akcyjna" - wyjaśnił rzecznik.

Dotychczasowa formuła działania PGG, jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wynikała ze sposobu jej tworzenia na przełomie kwietnia i maja ub. roku. Wówczas - w ramach procesu restrukturyzacji górnictwa - Kompania Węglowa zbyła swoje kopalnie i zakłady na rzecz Polskiej Grupy Górniczej, będącej wtedy spółką z minimalnym kapitałem zakładowym, stworzoną przez katowicki Węglokoks. Z chwilą przejęcia kopalń inwestorami PGG, oprócz Węglokoksu, zostały m.in. duże firmy energetyczne z grup PGE, Energa i PGNiG, a także Towarzystwo Finansowe Silesia i Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.
Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją Grupa postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca br.; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea. Zawarta wtedy umowa inwestycyjna zakładała dokapitalizowanie PGG w trzech etapach przez PGE GiEK, Enea, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika i Towarzystwo Finansowe Silesia na łączną kwotę 1 mld zł. Zarejestrowanie dotychczasowego podwyższenia kapitału otworzyło drogę do sfinalizowania procedury przekształcenia w spółkę akcyjną.

Niedawno - jak informował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Enea złożyła do UOKiK wniosek ws. przejęcia tzw. wspólnej kontroli nad PGG. Z końcem czerwca ub. roku prezes UOKiK wydał już zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Grupą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN. Pozwala to tym podmiotom na podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG. Wniosek Enei o dołączenie do wspólnej kontroli nad PGG wiąże się m.in. właśnie z procesem przekształcania Grupy w spółkę akcyjną.

Polska Grupa Górnicza, z roczną produkcją węgla rzędu 30 mln ton, jest największym producentem tego surowca w Unii Europejskiej. Spółka zatrudnia ponad 43 tys. osób w dziewięciu kopalniach. W tym roku - według niedawnych informacji resortu energii - firma wypracuje ok. 200 mln zł zysku, a na przyszły rok zakłada wynik finansowy rzędu 500 mln zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE