ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enel postawi wielkie magazyny energii
06.12.2017r. 12:03

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ubiegłym tygodniu w Australii amerykańska Tesla uruchomiła oficjalnie największy na świecie bateryjny magazyn energii. Teraz ogłoszono wyniki przetargu na budowę magazynów energii o mniejszej mocy, ale za to o dużo większej pojemności. W Kalifornii, gdzie siedzibę ma firma Elona Muska, zbudują je Włosi z koncernu energetycznego Enel.

Włoski koncern energetyczny Enel zdobył kontrakt na budowę trzech bateryjnych magazynów energii o łącznej mocy 85 MW i pojemności aż 340 MWh.

Dla porównania parametry działającego od niedawna w Australii, największego bateryjnego magazynu energii na świecie wynoszą 100 MW i 129 MWh.

Enel postawi ogromne, litowo-jonowe magazyny energii w Kalifornii, gdzie będą wspierać sieć tamtejszego operatora Pacific Gas and Electric (PG&E) na podstawie zawartych umów CSA (Capacity Storage Agreements).

Włosi informują, że zadaniem tych urządzeń będzie przede wszystkim gromadzenie energii w okresach zwiększonej generacji energii odnawialnej i oddawanie jej do sieci w czasie szczytowego zapotrzebowania.

Instalacje, które w Kalifornii postawi Enel, będą zlokalizowane w środkowej i północnej części amerykańskiego stanu. Instalacja w kalifornijskim Kingston będzie liczyć 50 MW i 200 MWh, magazyn w Cascade osiągnie moc 25 MW i pojemność 100 MWh, a parametry trzeciego magazynu w Sierra sięgną 10 MW i 40 MWh.

Oddanie tych instalacji do użytku ma nastąpić do roku 2023. Oprócz instalacji, które wykona Enel, PG&E przyznało kontrakty również dla trzech innych magazynów energii, które razem z instalacjami postawionymi przez Włochów osiągną moc 165 MW.

Strategia PG&E zakłada zakontraktowanie, w drodze aukcji, do roku 2020 potencjału magazynowania energii na poziomie 580 MW, w ten sposób przyczyniając się do realizacji celu wyznaczonego przez stanowego regulatora California Public Utility Commission, który przyjął, że do tego czasu w Kalifornii powinny działać magazyny energii o mocy 1,3 GW.

Dotychczas przemysłowe magazyny energii w Kalifornii uruchomiła m.in. Tesla. Oddany przez nią do użytku na początku tego roku magazyn o mocy 20 MW i pojemności 80 MWh znajduje się w Mira Loma, gdzie współpracuje z siecią lokalnego operatora Southern California Edison (SCE).
Przyspieszenie we wdrażaniu technologii bateryjnych magazynów energii na tak dużą skalę w Kalifornii to w dużej mierze efekt wycieku gazu w Aliso Canyon, do którego doszło na przełomie 2015 i 2016 r., a z tego powodu władze stanowe wprowadziły nawet stan wyjątkowy. W czasie awarii ulotniło się do atmosfery około 97 tys. ton metanu, a w jej trakcie SCE nie miał wystarczających zasobów gazu, aby pokryć zapotrzebowanie na energię u swoich odbiorców. Po tym wydarzeniu władze Kalifornii upewniły się, że backup w stanowym systemie elektroenergetycznym trzeba budować również bazując na bateryjnych magazynach energii - tym bardziej, że w Kalifornii szybko rośnie generacja ze źródeł odnawialnych.

Do końca obecnej dekady udział źródeł odnawialnych w kalifornijskim miksie energii elektrycznej ma wzrosnąć do 33 proc., a w roku 2030 OZE ma odpowiadać za 50 proc. energii w Kalifornii.

- Przemysłowe magazyny energii to kluczowy obszar zainteresowania Enel ze względu na korzyści, które oferują jeśli chodzi o bilansowanie sieci i jej niezawodność. Jesteśmy dumni z postępu, który w tej dziedzinie osiągnęliśmy i zamierzamy dalej rozwijać nasze portfolio w magazynowaniu energii - zapewnia Erico Viale, szef działu Thermal Generation we włoskim koncernie.

Wcześniej Enel podpisał podobną umowę z innym kalifornijskim operatorem San Diego Gas and Electric, która dotyczyła budowy bateryjnego magazynu energii o mocy 3 MW i pojemności 12 MWh.

W celu ekspansji na amerykańskim rynku magazynowania energii Włosi przejęli na początku tego roku lokalną firmę Demand Energy Networks, która specjalizuje się w integrowaniu i optymalizowaniu rozwiązań z zakresu bateryjnego magazynowania energii.

Włosi budują przemysłowe magazyny energii już także w Europie. W Tynemouth, w Wielkiej Brytanii, realizują projekt magazynu energii o mocy 25 MW i pojemności 12,5 MWh, a w hiszpańskim Litoral uruchomią podobną instalację o parametrach 20 MW i 11,7 MWh.

Przejęcie Demand Energy Networks wpisuje się zresztą w strategię digitalizacji włoskiego koncernu energetycznego, w którą Enel ma zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat 5,3 mld euro, w tym 90 proc. będzie dotyczyć projektów związanych z jego aktywami.

Enel to największy europejski koncern energetyczny pod względem rynkowej kapitalizacji. Posiada aktywa wytwórcze o mocy aż 86 GW, w tym wchodząca w jego skład spółka Enel Green Power zarządza aktywami OZE o łącznej mocy 39 GW.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: j23 06.12.2017r. 12:30
Świat buduje magazyny energii, a my mając magazyny nie korzystamy z nich vide EW Niedzica 92 MW 600 MWh
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 06.12.2017r. 16:42
ta instalacja jest bezcenna !
bo w detalu akumulator energii kosztuje 85 UDS/kWh
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: romhald 06.12.2017r. 17:22
zmienili logo i udaja ze sa dobrzy :) polecam zajrzenie do portfela Enela przy realizacji blokow jadrowych
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 06.12.2017r. 23:44
4-ro, a nawet 10-cio godzinny magazyn energii nie uratuje systemu el.en., przynajmniej w warunkach Polski i Niemiec.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 07.12.2017r. 13:10
Niemcy zamknięte kopalnie przerabiają na elektrownie szczytowo-pompowe i magazyny energii a my dopłacamy ciężkie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE