ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kazachstan zwiększa wydobycie ropy, mimo że jest stroną porozumienia naftowego
07.12.2017r. 09:01

Jak czytamy w BiznesAlert.pl który powołuje się na dane agencji Prime, dzięki eksploatacji złoża Kaszagan wydobycie w Kazachstanie rośnie, co może stać się przeszkodą dla redukcji wydobycia w ramach układu. Jednocześnie zachodnie spółki również nie zamierzają zmniejszać wydobycia w Kazachstanie, mimo uzgodnień poczynionych w Wiedniu.

Plany Astany nie zakładają redukcji wolumenu wydobycia, ale współpraca w ramach OPEC+ jest kontynuowana. Po zakończeniu zeszłotygodniowego spotkania w Wiedniu, kazachskie Ministerstwo Energii oficjalnie poinformowało o zamiarze dalszej współpracy z państwami OPEC, "bez szkód dla interesów narodowych i największych inwestorów działających w sektorze naftowym". Według agencji Prime tego typu wypowiedzi są zawoalowaną formą odmowy realizacji powziętych zobowiązań, wynikających z porozumienia naftowego.

Porozumienie obowiązuje od stycznia 2017 roku, a w maju zostało przedłużone do końca marca 2018 roku. Na mocy ustaleń z Wiednia pozostanie ono w mocy do końca przyszłego roku. Państwa OPEC+ zobowiązały się do redukcji dziennego wolumenu wydobycia ropy o 1,8 mln baryłek dziennie. Do porozumienia naftowego przyłączył się również Kazachstan, który miał obniżyć wydobycie o 20 tys. baryłek dziennie (1 mln ton rocznie).
Wcześniej Kazachstan podniósł prognozę wzrostu wydobycia ropy w tym roku o 1 mln, czyli do 85,5 mln ton, ale w 2017 roku kilkukrotnie dokonywano korekt prognoz. Pierwotny plan na ten rok zakładał wydobycie ropy i kondensatu gazowego na poziomie 81 mln ton. Dla porównania w 2016 roku wskaźnik ten wyniósł 78 mln ton.

Zdaniem ekspertów wzrost wydobycia ze wspomnianego złoża Kaszagan może być poważną przeszkodą dla planów redukcji światowych zapasów ropy realizowanych przez OPEC+. Analitycy HIS Markit oceniają, że Kazachstan wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Brazylią w przyszłym roku zwiększą wydobycie, pomimo faktu, że Astana jest stroną porozumienia naftowego - czytamy w BiznesAlert.pl.
Prime , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE