ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Paliwowi giganci zbudują wielką elektrownię słoneczną
07.12.2017r. 10:42

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, należąca do Shella i ExxonMobil spółka zbuduje w Kalifornii elektrownię bazującą na technologii skoncentrowanej energii słonecznej. Jak tłumaczy inwestor, o podjęciu dedyzji o realizacji tego projektu przesądziło przedłużenie kalifornijskiego systemu handlu prawami do emisji CO2.

Właścicielem pola naftowego, przy którym stanie gigantyczna elektrownia słoneczna CSP (Concentrated Solar Power), jest spółka Aera Energy - joint venture paliwowych koncernów Shell i ExxonMobil.

Pole naftowe, które zasili energia z elektrowni CSP, należy do największych w Stanach Zjednoczonych. Ropa naftowa jest wydobywana na nim od ponad 100 lat, a ostatnio przeciętne wydobycie sięgało około 76 tys. baryłek dziennie.

Aera Energy chce teraz zastąpić energię produkowaną z gazu ziemnego, która jest wykorzystywana w procesie wydobycia ropy, energią słoneczną wytwarzaną przez elektrownię słoneczną typu CSP o mocy aż 850 MW.

Jak mówi z rozmowie z "The Washington Post" szefowa Aera Energy, Christina Sistrunk, decyzja o tej inwestycji wynika z przedłużenia w tym roku przez władze Kalifornii, do roku 2030, stanowego systemu handlu prawami do emisji CO2 (cap-and-trade).

- Potrzebujemy pewnego poziomu tego, co nazwałabym regulacyjną i prawną stabilnością, aby być w stanie sfinansować projekty, które potrzebują kilku dekad stabilności, aby stać się opłacalnymi. Przedłużenie tego programu naprawdę umożliwiło nam podjęcie tego długoterminowego zobowiązania - powiedziała w rozmowie z "The Washington Post" szefowa Aera Energy.

Elektrownia słoneczna przy polu naftowym w pobliżu Bakersfield w Kalifornii ma powstać do roku 2020. Wraz z nią powstanie mniejsza elektrownia fotowoltaiczna o mocy 26,5 MW, która również zasili operacje związane z wydobyciem ropy.
O ile dla Exxon będzie to jedna z pierwszych inwestycji w obszarze odnawialnych źródeł energii, o tyle Shell ma już na koncie realizację projektów m.in. w morskiej energetyce wiatrowej - podobnie jak inny paliwowy potentat Statoil, który oprócz inwestycji w morskie wiatraki na Morzu Północnym i na Bałtyku, planuje budowę ogromnych farm fotowoltaicznych w Brazylii.

Decyzja amerykańskiego koncernu paliwowego, a także projekty realizowane w Australii czy w krajach arabskich oznaczają pewien renesans technologii CSP, która w ostatnich latach została zepchnięta na boczny tor przez szybko taniejącą fotowoltaikę.

W Europie takie inwestycje realizowano wcześniej w Hiszpanii, ale także mniejsze instalacje CSP uruchomiono w Danii.

Jak zapewniają deweloperzy projektów CSP, takie inwestycje można realizować teraz dużo niższym kosztem.

Ta technologia oferuje w dodatku to, czego brakuje fotowoltaice niewyposażonej w magazyn energii, a więc opcję dostaw energii niezależnie od warunków pogodowych, dzięki sporym możliwościom gromadzenia niewykorzystanej od razu energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kuku 07.12.2017r. 11:05
850 + 26,5 MW mocy do obsługi potrzeb własnych elektrycznych przedsiębiorstwa wydobywającego ropę: o co tu chodzi, tudzież ilu humanistów i socjologów pisało ten artykuł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE