ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki energetyczne mocno rosną na GPW po uchwaleniu ustawy o rynku mocy
07.12.2017r. 11:42

Po uchwaleniu w środę przez Sejm ustawy o rynku mocy, akcje spółek energetycznych mocno rosną w pierwszych godzinach czwartkowej sesji. Analitycy wskazują, że najbardziej na nowych rozwiązaniach mogą skorzystać Enea, Tauron i PGE.

W środę Sejm uchwalił ustawę o rynku mocy, czyli mechanizmie wsparcia dla koncernów energetycznych w zamian za gotowość do zaoferowania - w razie potrzeby - określonych mocy elektrowni.

Zdaniem analityka DM mBanku, Kamila Kliszcza, decyzja Sejmu była oczekiwana, w związku z czym jej wpływ na rynek jest ograniczony. Zgodnie z intencją Ministerstwa Energii budżet płatności mocowych ma sięgać 4 mld zł, ale będzie to neutralizowane likwidacją mechanizmu ORM i spadkiem cen hurtowych.

"W naszym ostatnim raporcie szacowaliśmy efekt netto dla spółek giełdowych na około 1,7 mld zł. Kluczowe będą jednak finalne parametry przyszłorocznych aukcji (cena za moc, popyt z PSE) oraz podział aktywów na stare, modernizowane i nowe, co wpłynie na wysokość i okres płatności w poszczególnych Grupach (będzie mieć to znaczenie, gdyż prawdopodobnie cena na pierwszej aukcji będzie najwyższa)" - napisał Kliszcz w raporcie porannym DM mBanku.

"W relacji do kapitalizacji największy wpływ rynek mocy może mieć na Eneę, Tauron i ZE PAK, ale dopiero wyniki aukcji będą dawały podstawy do wiarygodnych kalkulacji" - dodał. Analityk Ipopema Securities, Robert Maj ocenia, że najbardziej na nowej ustawie skorzysta Enea, a w drugiej kolejności Tauron i PGE.
"Generalnie podtrzymujemy naszą pozytywną ocenę sektora energetycznego w Polsce w kontekście ustawy o rynku mocy i spodziewanego wzrostu cen energii, który - naszym zdaniem - jest niedoszacowany przez rynkowy konsensus. Według naszych wyliczeń Enea najbardziej korzysta na nowej ustawie, a w drugiej kolejności Tauron i PGE (pod względem wpływu na akcję)" - napisał analityk Ipopema Securities Robert Maj w porannym raporcie.

Oferty na wysokość oczekiwanego wynagrodzenia za moc będą wyłaniane w aukcjach, które zaczną się w grudniu 2018 r. Wyjątkowo odbędą się wtedy trzy aukcje - na moc w latach 2021, 2022, 2023. Pierwsze płatności będą od 2021 r. Według pierwszych szacunków rynek mocy miałby kosztować ok. 4 mld zł rocznie.

Akcje PGE o godzinie 11.35 rosną o 5,7 proc., Tauronu - o 4,2 proc., Enei - o 6,7 proc., Energi - o 5,0 proc., ZE PAK - o 3,7 proc.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Akcjonariusz 07.12.2017r. 12:25
Żaden wyczyn. Tauron 3,21 a w tym roku był już po4,12. Energa 13,20 v 14,38 Maks.
Energa to 27 PLN/akcję
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE