ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Włosi mają nową strategię energetyczną. Co z OZE?
27.12.2017r. 09:32

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, włoski rząd przedstawił założenia nowego planu rozwoju krajowego sektora energetycznego. Jaką rolę ma w nim odegrać energetyka odnawialna?

Rzym chce, aby w roku 2030 udział OZE w krajowym miksie energetycznym wzrósł do 27 proc., czyli do poziomu, jaki ma zostać osiągnięty w roku 2030 w całej Unii Europejskiej. Tak przynajmniej zdecydowali w 2014 r. szefowie rządów państw UE i co ostatnio potwierdzili unijni ministrowie ds. energii. - mimo, że Komisja Europejska chce podnieść ten cel do 30 proc., a kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego nawet do 35 proc.

W 2015 r. udział OZE w krajowym zużyciu energii brutto we Włoszech wynosił już 17,5 proc. To więcej niż wyznaczony dla tego kraju cel na rok 2020, który wynosi 17 proc. W tym wliczany jest udział nie tylko energii elektrycznej, ale również cieplnej i wykorzystywanej w transporcie.

Według danych włoskiego operatora sieci przesyłowych Terna, w 2015 r. elektrownie we Włoszech wyprodukowały netto ok. 270,7 TWh energii elektrycznej, z czego konwencjonalne elektrownie wytworzyły ok. 180,8 TWh (w roku 2014 - 167 TWh), elektrownie wodne ok. 44,7 TWh (59,5 TWh w 2014 r.), elektrownie fotowoltaiczne - ponad 24,6 TWh (21,8 TWh), wiatrowe - 14,5 TWh (15 TWh), a geotermalne ok. 5,8 TWh (5,5 TWh).

Rzym zakłada, że dużo wyższy udział energetyka odnawialna osiągnie w roku 2030 we włoskim miksie energii elektrycznej. Włoski rząd chce, aby w roku 2030 z OZE pochodziło 55 proc. energii elektrycznej wobec poziomu 33,5 proc. odnotowanego w roku 2015.

W tym celu przewiduje się zwiększenie generacji z farm wiatrowych - z około 15 TWh do 40 TWh. Obecnie zainstalowany potencjał energetyki wiatrowej we Włoszech jest szacowany na około 9,4 GW.

Natomiast produkcja energii z fotowoltaiki ma się zwiększyć z obecnego poziomu około 23 TWh do 72 TWh w roku 2030. Obecnie Włosi posiadają elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 20 GW.
Rzym zakłada, że we wzroście potencjału generacji z wiatru i słońca pomoże dalszy, wyraźny spadek kosztów elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych. W pierwszym przypadku ma on wynieść, według ich szacunków, do roku 2030 między 10 a 25 proc., a w drugim - nawet 40-70 proc.

Produkcja energii z elektrowni wodnych ma się utrzymać na koniec przyszłej dekady na poziomie zbliżonym do obecnego, czyli ok. 50 TWh.

W ramach włoskiej Strategia Energetica Nazionale przewiduje się stworzenie stabilnej i przewidywalnej perspektywy inwestycyjnej dzięki organizowanym aukcjom i zawieranym na ich podstawie długookresowym umowom z gwarancją zakupu energii po określonej w aukcjach cenie.

Nowa strategia energetyczna ma współgrać z ogłoszoną dwa miesiące temu przez Rzym deklaracją, zgodnie z którą Włochy zrezygnują całkowicie z wytwarzania energii z węgla do 2025 roku.

Ważnym elementem nowej strategii energetycznej Włoch mają być również inwestycje w infrastrukturę ładowania samochodów elektrycznych. Cel to zwiększenie liczby publicznie dostępnych ładowarek do 19 tys. juz do roku 2020.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE