ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Uczestnicy Energa Open Innovation 2017 nie zawiedli oczekiwań organizatorów konkursu
29.12.2017r. 13:12

Wśród wielu zakwalifikowanych zgłoszeń nie brakowało prawdziwie nowatorskich pomysłów. Jury wskazało najciekawszy z nich - projekt kompensatora zaników napięcia, opracowany przez innowatorów z Gdyni.

Laureatem Energa Open Innovation 2017 został zespół Bałtyckiej Pracowni Technologii Energoelektronicznych Zakładu Przekształtników Mocy Instytutu Elektrotechniki. Zwycięski projekt oparty jest na prototypowym urządzeniu, które naukowcy z Instytutu opracowali kilka lat temu.

- Nasza aparatura ma na celu zapobieganie skutkom zapadów i zaników napięcia w sieciach elektroenergetycznych. Zapady to częściowy, a zaniki to całkowity spadek wartości skutecznej napięcia dostarczanego do sieci odbiorczej. Zakłócenia takie są bardzo niebezpieczne dla niektórych procesów przemysłowych lub urządzeń, szczególnie tych wrażliwych i pracujących w trybie ciągłym. Dlatego też nasze rozwiązanie adresowane jest przede wszystkim do klienta biznesowego, dysponującego np. liniami produkcyjnymi, dla którego nawet chwilowe zaniki napięcia i powodowane tym nagłe zatrzymania pracy maszyn mogą oznaczać poważne straty - tłumaczy mgr inż. Piotr Bogusławski, asystent w gdyńskiej pracowni Instytutu Elektrotechniki i członek zwycięskiego zespołu.

Prototypowe urządzenie, zbudowane w oparciu o najnowocześniejsze znane branży elektroenergetycznej komponenty, znajduje się obecnie w centrali Instytutu w Warszawie. Nie miało dotąd okazji sprawdzić się w teście operacyjnym. Dlatego Pracownia poszukiwała partnera pośród operatorów sieci dystrybucyjnych, który pozwoliłby przeanalizować skuteczność działania aparatury po podłączeniu jej do realnej infrastruktury elektroenergetycznej. Konkurs Energa Open Innovation 2017 był doskonałą okazją, aby takiego partnera pozyskać.

Harmonogram projektu zakłada podłączenie kompensatora do starannie wyselekcjonowanego przyłącza. Pozwoli to określić kluczowe parametry niezbędne dla prawidłowej pracy zarówno samego urządzenia, jak i zabezpieczeń sieci. To z kolei umożliwi zaprojektowanie i wdrożenie pilotażowej instalacji, na podstawie której będą prowadzone dalsze testy operacyjne, opracowana zostanie dokumentacja aparatury, a ostatecznie - zostanie podjęta decyzja dotycząca komercjalizacji zaproponowanego rozwiązania w obszarze działania lokalnego OSD.

- Projekt Pracowni wyróżnia się szerokim spektrum możliwych zastosowań. Bez wątpienia może mieć pozytywny wpływ na zapewnienie ciągłości dostaw energii dla naszych, najbardziej wrażliwych odbiorców przemysłowych. Wzmocni też jeden z najistotniejszych obszarów naszej działalności, czyli dystrybucję energii elektrycznej, gwarantując większy komfort poszczególnych odbiorców, mniej narażonych na szkodliwe wahania napięcia. Na takie właśnie znaczące innowacje liczyliśmy, organizując Energa Open Innovation 2017. Jesteśmy usatysfakcjonowani faktem, że konkurs zakończył się sukcesem - podsumowuje konkurs Alicja Barbara Klimiuk, wiceprezes zarządu Energa SA.

Przypomnijmy też, że laureat konkursu Energa Open Innovation 2017 otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Zwycięski projekt spośród wielu zgłoszeń wyłoniło dziesięcioosobowe jury złożone z naukowców, reprezentujących czołowe ośrodki polskiej myśli technicznej, pracowników, w tym specjalistów z obszaru wytwarzania i dystrybucji energii oraz kadry kierowniczej Spółki.
Grupa Energa

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Bufetowa z Suwałk 30.12.2017r. 12:24
Zawsze w formie
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 02.01.2018r. 10:56
nie podano kluczowej informacji !!!
Jak długo "trzyma" ten UPS ???
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm 2018
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE