ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Świat może stać się bardzo suchy w wyniku ocieplenia klimatu
01.01.2018r. 17:08

Nowa analiza pokazuje, że jeśli w wyniku globalnych zmian klimatycznych Ziemia ociepli się o 2 st.C, ponad jedna czwarta lądów stanie się niebezpiecznie sucha. Ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 st. C pozwoli jednak uratować znaczną część zagrożonych terenów.

Naukowcy po raz kolejny ostrzegają przed skutkami globalnego ocieplenia. Tym razem ostrzeżenie pochodzi od międzynarodowego zespołu kierowanego przez badaczy z chińskiego Southern University of Science and Technology i University (SUSTech) of East Anglia (UEA).

Autorzy publikacji, która ukazała się na łamach pisma "Nature Climate Change" przeanalizowali 27 prognoz opracowanych na podstawie modeli klimatycznych, aby sprawdzić, które obszary Ziemi zmienią się pod względem suchości.

Jak tłumaczą, określająca powierzchnię lądu suchość wynika ze współdziałania opadów i parowania.

Wiele od tego parametru zależy. "Wysuszenie jest poważnym zagrożeniem, ponieważ silnie wpływa na takie sfery jak rolnictwo, jakość wody czy bioróżnorodność. Może też prowadzić do nasilenia susz i częstości pożarów - podobnych do tych, jakie obserwuje się w Kalifornii" - mówi dr Chang-Eui Park z SUSTech.

Problem dotyczy znacznej części globu. "Nasze badanie przewiduje, że wysuszenie pojawi się na ok. 20-30 proc. powierzchni lądów do czasu, kiedy zmiana globalnej średniej temperatury osiągnie 2 st. C" - alarmuje dr Manoj Joshi z UEA.
Zagrożenie można znacznie zmniejszyć. "Jednak dwie trzecie zagrożonych rejonów mogłoby uniknąć znacznego wysuszenia, jeśli ocieplenie będzie ograniczone do 1,5 st C" - dodaje dr Joshi.

Badacze przypominają przy tym , że w porównaniu do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej Ziemia ociepliła się już o 1 st C.

Zwracają też uwagę na to, że w XX w. natężenie susz wzrosło w rejonie Morza Śródziemnego, na południu Afryki i na wschodnim wybrzeżu Australii, a w średnio-suchych rejonach Meksyku, Brazylii, południowej Afryki i Australii pojawiło się pustynnienie.

Podobnie, obszary, które można byłoby ocalić przed wysuszeniem przez ograniczenie ocieplenia, leżą w różnych częściach globu.

"Rejony, które najbardziej skorzystałyby na utrzymaniu ocieplenia poniżej 1,5 st C., znajdują się w Azji Południowo-Wschodniej, na południu Europy, Afryki, Australii i w Ameryce Środkowej - gdzie żyje obecnie 20 proc. światowej populacji" - wyjaśnia prof. Tim Osborn z UEA.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: max 02.01.2018r. 10:17
Bzdury...... Stopienie kolejnej porcji lądolodu zaleje wiecej szelfu, powierzchnia wody wzrośnie i dostarczy jeszcze... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 02.01.2018r. 10:30
To jakieś bzdury, z jaką dokładnością wykonują pomiary? To czyste spekulacje, mające załatwić jakieś interesy.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE