ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

URE o procesie rozpoczęcia wytwarzania w systemie aukcyjnym
08.01.2018r. 12:56

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Urząd Regulacji Energetyki opublikował dokument, w którym precyzuje kwestie związane z rozpoczynaniem wytwarzania energii w systemie aukcyjnym z "nowych" instalacji.

Urząd ustosunkowuje się m.in. do sytuacji, w której zadeklarowany przez zwycięzcę aukcji termin rozpoczęcia wytwarzania energii ulega przesunięciu. Zgodnie z art. 79 ust. 3 pkt 6 ustawy OZE, oferta złożona przez uczestnika aukcji zawiera informację o ilości energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, jaką uczestnik aukcji planuje wytworzyć w instalacji odnawialnego źródła energii, w kolejnych następujących po sobie latach kalendarzowych.

W ramach systemu aukcyjnego rozpoczęcie produkcji energii jest liczone od dnia pierwszego wytworzenia energii elektrycznej z instalacji odnawialnego źródła energii i wprowadzenia jej do sieci elektroenergetycznej, z uwzględnieniem tzw. "rozruchu technologicznego", potwierdzonego przez operatora systemu elektroenergetycznego, przesyłowego albo dystrybucyjnego.

Wytwórca ma 30 dni na przekazanie do URE potwierdzonej przez operatora sieci przesyłowej lub dystrybucyjnej informacji o terminie wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w tej instalacji.

URE zapewnia, że przesunięcie terminu rozpoczęcia wytwarzania jest możliwe, o ile zachowane są terminy wskazane w art. art. 79 ust. 3 pkt 8 lit. a, który zobowiązuje uczestnika aukcji do wytworzenia po raz pierwszy energii odpowiednio w terminie 24 miesięcy - w przypadku fotowoltaiki, 72 miesięcy - w przypadku morskiej energetyki wiatrowej oraz w terminie 48 miesięcy dla pozostałych technologii OZE.

W tym kontekście problematyczne może okazać się jednak wypełnienie zadeklarowanego harmonogramu produkcji energii.

URE zaznacza, że takie przesunięcie ma szczególne znaczenie w przypadku, gdy na etapie oferty wytwórca zakładał rozpoczęcie wytwarzania energii eklektycznej w innej części roku kalendarzowego niż następnie wytworzenie to faktycznie wystąpiło.
W konsekwencji może okazać się, że wytworzenie zadeklarowanej ilości energii elektrycznej w pierwszym roku kalendarzowym nie będzie możliwe - wytwórca wytworzy zbyt małą ilość energii elektrycznej w stosunku do zadeklarowanej w ofercie - lub wytwórca wytworzy w pierwszym roku kalendarzowym istotnie więcej energii elektrycznej niż pierwotnie zakładał w ofercie.

W tym kontekście URE wskazuje na brzmienie art. 83 ust. 2 ustawy OZE, który nakłada na wytwórcę obowiązek każdorazowego rozliczenia ilości energii określonej przez niego w ofercie, w okresie każdych pełnych 3 lat kalendarzowych, oraz po zakończeniu okresu wsparcia.

Sankcja za niewypełnienie tego obowiązku to kara pieniężna w przypadku nie wytworzenia energii w mniejszej niż 85 proc. wolumenu wskazanego w ofercie aukcyjnej.

Urząd zaznacza, że faktyczne rozpoczęcie okresu wsparcia, w którym przysługuje prawo sprzedaży energii po stałej cenie wynikającej z oferty, bądź odpowiednio prawo do pokrycia ujemnego salda, należy utożsamiać ze sprzedażą energii elektrycznej po raz pierwszy w ramach aukcyjnego systemu wsparcia, prowadzoną w oparciu o uzyskaną koncesję, względnie wpis do właściwego rejestru działalności regulowanej.

URE wyklucza przy tym możliwość aplikowania o wsparcie za energię wytworzoną w czasie rozruchu technologicznego - mając na uwadze legalną definicję tego procesu - jako w czasie "w istocie poprzedzającym prowadzenie koncesjonowanej lub regulowanej działalności gospodarczej".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE