M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego
09.01.2018r. 11:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ostatnim czasie przyspieszają prace nad finalną wersją nowych regulacji dla rynku energetycznego w Unii Europejskiej w perspektywie 2020-2030. Jak widzi ich finalny kształt unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič?
W wywiadzie dla "Energy Post" Słowak odpowiedzialny w Brukseli za wdrożenie tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji dla unijnego rynku energetycznego do roku 2030, informuje, że w przyszłym miesiącu prace nad tym obszarem wejdą w fazę tzw. trilogu, czyli uzgadniania stanowisk między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami UE-28, które swoje stanowiska w tym obszarze wypracowały podczas grudniowego posiedzenia unijnych ministrów ds. energetyki.
Ministrowie z państw UE opowiedzieli się wówczas m.in. za utrzymaniem celu OZE na rok 2030 na poziomie 27 proc., czyli na takim samym, który wskazali szefowie rządów UE podczas Rady Europejskiej w październiku 2014 r.
To jednak cel niższy od obecnej propozycji Komisji Europejskiej, która zmieniła swoje stanowisko, odchodząc od postulowanych wcześniej 27 proc. w kierunku 30 proc. Maroš Šefčovič informując kilka tygodni temu o zmianie stanowiska KE w tym zakresie, uzasadniał, że wobec ostatnich spadków kosztów technologii odnawialnych realizacja celu 30 proc. do roku 2030 będzie kosztować mniej więcej tyle samo, ile przyjęte wcześniej 27 proc
Ponadto, w ostatnich miesiącach za jeszcze ambitniejszym celem opowiedziały się kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego, postulując poziom nawet 35 proc.
- Chcę, abyśmy przed następnymi wyborami europejskimi w roku 2019 mogli powiedzieć, że mamy nowy pakiet regulacji, który będzie oznaczać najbardziej szeroką i głęboką transformację systemu energetycznego w Europie od czasu rewolucji przemysłowej - mówi w rozmowie z "Energy Post" Maroš Šefčovič.
Słowak podkreśla też kluczowe obszary dla nowej wizji rynku energetycznego, które ma forsować Komisja Europejska.
- Odejście od paliw kopalnych, wykorzystanie źródeł odnawialnych, nacisk na energetykę rozproszoną, a także rezygnacja ze sztywnych, scentralizowanych struktur i postawienie na cyfrowe i inteligentne sieci, czyniąc je podstawą nowoczesnej gospodarki w Europie - wylicza unijny komisarz.
Mimo, że nowe cele OZE na rok 2030 mają być wiążące jedynie na poziomie wspólnoty, a nie poszczególnych krajów UE, co może poddawać w wątpliwość skuteczność nowej strategii w obszarze produkcji zielonej energii, Maroš Šefčovič wyraża przekonanie, że wyznaczone cele zostaną osiągnięte.
- Osobiście uważam, że osiągniemy cele na 2030 r., szczególnie w zakresie OZE. W każdym tygodniu pojawia się informacja potwierdzająca, że energia odnawialna tanieje. To dzieje się tak szybko, że całkowicie zmieniliśmy nasze modelowanie. Uważam, że dynamika będzie jeszcze większa, ponieważ jesteśmy w punkcie krytycznym krzywej rozwoju - zapewnia.
Wizję Komisji Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej mogą jednak pokrzyżować interesy poszczególnych krajów UE, co potwierdziło stanowisko, które w ramach Rady Unii Europejskiej wypracowali w ubiegłym miesiącu unijni ministrowie ds. energii, nie wspierając bardziej ambitnego podejścia w kwestii transformacji energetycznej.
Mówiąc o negocjacjach z poszczególnymi państwami, które Komisja Europejska będzie teraz prowadzić w celu wypracowania ostatecznego kształtu pakietu zimowego, Maroš Šefčovič zapewnia na łamach "Energy Post", że jest przekonany o tym, jak ważne będzie skupienie się na priorytetach do ostatniego momentu negocjacji i naciskanie na jak najlepszy rezultat.
- Jestem przekonany, że kolejna dekada przesądzi o tym, kto będzie globalnym liderem kolejnej rewolucji przemysłowej. (...) Jeśli zrobimy to dobrze - i zrobię wszystko, aby tak się stało - kolejna dekada może być bardzo mocną dekadą dla Europy. Będziemy odnosić korzyści z wczesnego wejścia w ten obszar i z wszystkich inwestycji wspierających transformacje energetyczną i odnawialne źródła energii. To, co teraz robimy, zdecyduje o miejscu Europy na geopolitycznej mapie w tym stuleciu - zapewnia w rozmowie z "Energy Post" słowacki komisarz UE.