ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

M. Šefčovič o priorytetach KE ws. pakietu zimowego
09.01.2018r. 11:10

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ostatnim czasie przyspieszają prace nad finalną wersją nowych regulacji dla rynku energetycznego w Unii Europejskiej w perspektywie 2020-2030. Jak widzi ich finalny kształt unijny komisarz ds. unii energetycznej Maroš Šefčovič?

W wywiadzie dla "Energy Post" Słowak odpowiedzialny w Brukseli za wdrożenie tzw. pakietu zimowego, czyli zbioru regulacji dla unijnego rynku energetycznego do roku 2030, informuje, że w przyszłym miesiącu prace nad tym obszarem wejdą w fazę tzw. trilogu, czyli uzgadniania stanowisk między Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim i państwami UE-28, które swoje stanowiska w tym obszarze wypracowały podczas grudniowego posiedzenia unijnych ministrów ds. energetyki.

Ministrowie z państw UE opowiedzieli się wówczas m.in. za utrzymaniem celu OZE na rok 2030 na poziomie 27 proc., czyli na takim samym, który wskazali szefowie rządów UE podczas Rady Europejskiej w październiku 2014 r.

To jednak cel niższy od obecnej propozycji Komisji Europejskiej, która zmieniła swoje stanowisko, odchodząc od postulowanych wcześniej 27 proc. w kierunku 30 proc. Maroš Šefčovič informując kilka tygodni temu o zmianie stanowiska KE w tym zakresie, uzasadniał, że wobec ostatnich spadków kosztów technologii odnawialnych realizacja celu 30 proc. do roku 2030 będzie kosztować mniej więcej tyle samo, ile przyjęte wcześniej 27 proc

Ponadto, w ostatnich miesiącach za jeszcze ambitniejszym celem opowiedziały się kluczowe komisje Parlamentu Europejskiego, postulując poziom nawet 35 proc.

- Chcę, abyśmy przed następnymi wyborami europejskimi w roku 2019 mogli powiedzieć, że mamy nowy pakiet regulacji, który będzie oznaczać najbardziej szeroką i głęboką transformację systemu energetycznego w Europie od czasu rewolucji przemysłowej - mówi w rozmowie z "Energy Post" Maroš Šefčovič.

Słowak podkreśla też kluczowe obszary dla nowej wizji rynku energetycznego, które ma forsować Komisja Europejska.
- Odejście od paliw kopalnych, wykorzystanie źródeł odnawialnych, nacisk na energetykę rozproszoną, a także rezygnacja ze sztywnych, scentralizowanych struktur i postawienie na cyfrowe i inteligentne sieci, czyniąc je podstawą nowoczesnej gospodarki w Europie - wylicza unijny komisarz.

Mimo, że nowe cele OZE na rok 2030 mają być wiążące jedynie na poziomie wspólnoty, a nie poszczególnych krajów UE, co może poddawać w wątpliwość skuteczność nowej strategii w obszarze produkcji zielonej energii, Maroš Šefčovič wyraża przekonanie, że wyznaczone cele zostaną osiągnięte.

- Osobiście uważam, że osiągniemy cele na 2030 r., szczególnie w zakresie OZE. W każdym tygodniu pojawia się informacja potwierdzająca, że energia odnawialna tanieje. To dzieje się tak szybko, że całkowicie zmieniliśmy nasze modelowanie. Uważam, że dynamika będzie jeszcze większa, ponieważ jesteśmy w punkcie krytycznym krzywej rozwoju - zapewnia.

Wizję Komisji Europejskiej w zakresie transformacji energetycznej mogą jednak pokrzyżować interesy poszczególnych krajów UE, co potwierdziło stanowisko, które w ramach Rady Unii Europejskiej wypracowali w ubiegłym miesiącu unijni ministrowie ds. energii, nie wspierając bardziej ambitnego podejścia w kwestii transformacji energetycznej.

Mówiąc o negocjacjach z poszczególnymi państwami, które Komisja Europejska będzie teraz prowadzić w celu wypracowania ostatecznego kształtu pakietu zimowego, Maroš Šefčovič zapewnia na łamach "Energy Post", że jest przekonany o tym, jak ważne będzie skupienie się na priorytetach do ostatniego momentu negocjacji i naciskanie na jak najlepszy rezultat.

- Jestem przekonany, że kolejna dekada przesądzi o tym, kto będzie globalnym liderem kolejnej rewolucji przemysłowej. (...) Jeśli zrobimy to dobrze - i zrobię wszystko, aby tak się stało - kolejna dekada może być bardzo mocną dekadą dla Europy. Będziemy odnosić korzyści z wczesnego wejścia w ten obszar i z wszystkich inwestycji wspierających transformacje energetyczną i odnawialne źródła energii. To, co teraz robimy, zdecyduje o miejscu Europy na geopolitycznej mapie w tym stuleciu - zapewnia w rozmowie z "Energy Post" słowacki komisarz UE.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE