ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Bloomberg: Powrót Gazpromu na Ukrainę zagrozi konkurencji z zachodu
10.01.2018r. 15:27

Jeżeli Ukraina wznowi bezpośrednie zakupy rosyjskiego gazu to na sprzedaży paliwa dla Kijowa europejscy sprzedawcy paliwa stracą w tym roku miliard dolarów - czytamy w BiznesAlert.pl.

Firmy takie jak Eni SpA czy Uniper SE mogą przestać wysyłać gaz na Ukrainę po wyroku sądu w Sztokholmie i wznowieniu importu gazu z Rosji po ponaddwuletniej przerwie. Firmy z Unii Europejskiej zaczęły sprzedawać Ukrainie gaz w 2013 roku wraz ze wsparciem rynku po załamaniu, które miało wtedy miejsce.

Eksperci twierdzą, że będzie to niekorzystne dla europejskich firm handlujących gazem i operatorów sieci przesyłowych, którzy skorzystali na reeksporcie rosyjskiego gazu na Ukrainę. Z drugiej strony wzrost konsumpcji gazu ziemnego w Unii Europejskiej ma "zmiękczyć ten cios".

Ukraina importowała 14 mld m sześc. gazu z Unii Europejskiej, co można porównać z rocznym zużyciem surowca w Belgii. Od tego roku, państwowy ukraiński Naftogaz powinien zakupić 5 miliardów m sześc. rocznie na bazie kontraktu z Gazpromem, a zgodnie z wyrokiem musi zapłacić za co najmniej 80 proc.

Wolumen ten wart jest 1,2 miliarda dolarów rocznie, biorąc pod uwagę, że 5 miliardów m sześc. będzie dostarczane w średniej cenie, jaką Ukraina płaciła za import według najnowszych danych.

Francuska firma Engie była jednym z czołowych dostawców gazu na Ukrainę, wysyłając tam 3 miliardy m sześc. w 2016 roku. Dla Engie był to rekordowy rok, aż sprzedaż spadła o 40 proc. z powodu silnej konkurencji.
- Jeśli Naftogaz będzie kupować rosyjski gaz w 2018 i 2019 roku, Engie wzmocni swoją strategię sprzedaży gazu na Ukrainie dla klientów przemysłowych - poinformowała spółka.

Szwajcarska firma Axpo Trading AG, kolejny duży dostawca jest "w trakcie ustanawiania lokalnej ukraińskiej spółki, by móc bezpośrednio handlować gazem na Ukrainie" - poinformowało biuro prasowe spółki.

- Gazprom jest gotów wznowić dostawy gazu na Ukrainę kiedy zostaną spłacone wszystkie długi po warunkiem, że dostawy zostaną opłacone z góry - powiedział wiceprezes Aleksander Miedwiediew w zeszłym miesiącu. Biuro prasowe Gazpromu potwierdziło, że słowa te nadal są aktualne.

Na początku stycznia Ukrainy prezydent Petro Poroszenko zapowiedział, że Kijów jest wznowić import gazu ziemnego z Rosji. Jednocześnie postawił dwa warunki: surowiec musi być tani, a jego zakup transparentny i zgodny z zawartą umową. Od 26 listopada 2015 roku Ukraina nie dokonuje bezpośrednich zakupów gazu z Rosji. Paliwo jest nabywane na zasadzie dostaw rewersowych na zachodnich granicach Ukrainy. Nad Dniepr surowiec trafia z wykorzystaniem rewersu z kierunku Polski, Słowacji i Węgier - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bloomberg , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE