ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Norweski Kvaerner włączy się w budowę gazociągu Nord Stream 2
11.01.2018r. 15:25

Nord Stream 2 AG i Kvaerner podpisały kontrakt na dostawę lądowych obiektów dla nowego rosyjskiego gazociągu eksportowego, który jest powodem sporów w Unii Europejskiej. Kontrakt ma wartość 600 mln koron norweskich (ok. 261 mln złotych) - czytamy w BiznesAlert.pl.

Podległa Kvaernerowi firma Kvaerner LLC jest parterem kontraktowym na prace związane z budową części położonych na lądzie dla obiektów eksportowych w okolicy Petersburga. Współpraca będzie polegać na zaopatrywaniu i zarządzaniu projektami dla zadań cywilnych i mechanicznych oraz, a w pracach nad rurociągiem - instalacja rur na lądzie i obsługa budynków.

Zakres kontraktu Kvaerner LLC obejmuje głównie prace cywilne oraz przygotowanie i instalację rur i zaworów dla tłoków czyszczących rury oraz odbiorników. Zakres obejmuje też instalacja około dwukilometrowego sąsiadującego odcinka rurociągu na lądzie, jak również konstrukcję trwałych budynków dla operowania zakładem eksportującym gaz. Design instalacji zostanie zaprezentowany przez inżynieryjnego kontraktora Nord Stream 2 AG.

- Cieszymy się z naszego wyboru dla tego projektu. Mamy rozległe doświadczenia zarówno w dostarczaniu lądowych instalacji, oraz w solidnym wykonywaniu zleceń projektów w Rosji - mówi Hans Petter Molmen, wiceprezes Kvaerner.
Na reakcję rosyjskich mediów nie trzeba było długo czekać. Agencja RIA Novosti ogłosiła wielki sukces twierdząc nawet, że ,,realizacja Nord Stream 2 nie budzi już żadnych wątpliwości". Jednak nie wspomniała, że obecnie projekt funkcjonuje w "pustce prawnej". W Komisji Europejskiej trwa dyskusja, czy należy go w całości podporządkować trzeciemu pakietowi energetycznemu i w jaki sposób to zrobić. Dlatego Bruksela chce przeprowadzić negocjacje i ustalić, czy projekt w ogóle może zostać zrealizowany, a jeśli tak, to jakie warunki powinien spełnić. Niewykluczone, że uda się zmienić definicję interkonektora zawartej w dyrektywie gazowej będącej częścią trzeciego pakietu energetycznego. To oznaczałoby, że Rosjanie musieli by dopuścić do gazociągu inne podmioty zainteresowane przesyłem surowca. W konsekwencji projekt mógłby okazać się mniej opłacalnu. Strona rosyjska uznaje działania Unii Europejskiej za sabotowanie inwestycji i nie widzi potrzeby prowadzenia dodatkowych rozmów w tym zakresie.

Według agencji RIA Novosti pozyskanie do współpracy Kvaerner, które w 30 proc. należy do norweskiego rządu wywołuje gniew Kijowa a ukraińskie media rzekomo oskarżają Oslo o ,,zdradę" choć nagłówki tamtejszych gazet nie używają tego rodzaju określeń. W tytule depeszy RIA Novosti zawarta jest teza, że "Norwegia wspiera Nord Stream 2".Nie jest to jednak prawda, bo rzad norweski nie posiada udziałów w Kvaernerze.

Zdaniem cytowanego przez rosyjską agencję eksperta ds. ropy i gazu Walerija Nestorowa z politycznego punktu widzenia kontrakt między Kvaerner a odpowiedzialną za budowę Nord Stream 2 spółką Nord Stream 2 AG ,,daje nowy impuls dla projektu". Jego zdaniem biorąc udział w projekcie norweska spółka ryzykuje nałożeniem sankcji przez Stany Zjednoczone za współpracę z rosyjską firmą. Takie rozwiązanie rozważa prezydent USA Donald Trump, który od Senatu otrzymał propozycję obłożenia sankcjami Nord Stream 2. - Dołączając do Nord Stream 2 dają znać, że się ich nie boją - powiedział cytowany przez BiznesAlert.pl Nestorow.
Kvaerner/RIA Novosti , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE