ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vestor DM wydał rekomendację "redukuj" dla Lotosu oraz "neutralnie" dla Orlenu
12.01.2018r. 09:42

Vestor DM w raporcie z 9 stycznia obniżył rekomendację da Grupy Lotos do "redukuj" z "neutralnie" i obniżył cenę docelową akcji do 54 zł z 56 zł. Analitycy podtrzymali rekomendację "neutralnie" dla PKN Orlen, podnosząc przy tym cenę docelową do 117 zł z 105 zł.

Raport wydano przy kursie Lotosu 57,4 zł oraz przy kursie Orlenu 106,7 zł.

"2017 r. był wyjątkowo korzystny dla polskich rafinerii. Mimo rosnących cen ropy i węższego dyferencjału Ural/Brent, wysokie marże produktowe i odbieranie udziału w rynku szarej strefie przełożyły się na wzrost zysków i kursów akcji PKN Orlen i Lotosu. Uważamy, że fundamenty globalnego rynku paliw na 2018 r. pozostają zdrowe, biorąc pod uwagę spadek zapasów w 2017 r. i perspektywy dla popytu na paliwa. Jednakże, słabszy USD, niski dyferencjał i rosnący koszt zużycia własnego będą wyzwaniem dla polskich rafinerii" - napisano w uzasadnieniu raportu.

Analitycy zakładają, że w 2018 r. średnioroczna cena ropy typu Brent wyniesie 65 USD za baryłkę.

"Zakładamy średnią cenę ropy Brent w wysokości 65 USD/bbl w 2018 r. i prognozujemy modelową marżę rafineryjną PKN (z dyferencjałem) 6,7 USD/bbl (spadek o 14 proc. rdr) i Lotosu 6,7 USD/bbl (spadek o 12 proc. rdr). Jednocześnie zakładamy modelową marżę petrochemiczną PKN na poziomie 874 EUR/t (spadek o 6 proc. rdr). W rezultacie, prognozujemy spadek znorm. EBITDA LIFO o 13 proc. w Orlenie 10 proc. w Lotosie" - napisano.
"Mimo gorszego momentum wyników, podtrzymujemy rekomendację "neutralnie" dla PKN Orlen (z ceną docelową podniesioną do 117 zł z 105 zł) gdyż uważamy, że wskaźniki wyceny spółki nie są wymagające, a nasze prognozy EBITDA na lata 2017-19 są mniej więcej zgodne z konsensusem. Obniżamy rekomendację dla Lotosu z "neutralnie" do "redukuj" (z ceną docelową obniżoną do 54 zł z 56 zł) gdyż nasze prognozy EBITDA na lata 2018-19 są 6-7 proc. poniżej konsensusu i zakładamy, że nowe projekty w segmencie wydobycie ledwie skompensują spadające wolumeny na obecnie produkujących złożach" - dodano.

Analitycy prognozują, że w 2017 r. Lotos wypracuje 2,828 mld zł znormalizowanej EBITDA LIFO, natomiast w 2018 r. osiągnie 2,524 mld zł.

Analitycy prognozują, że w 2017 r. Orlen wypracuje 9,716 mld zł znormalizowanej EBITDA LIFO, natomiast w 2018 r. osiągnie 8,492 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE