ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W pierwszych trzech kwartałach 2017 r. przybyło w Polsce ponad 9 tys. prosumentów
12.01.2018r. 10:31

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, energetyka prosumencka to obecnie najaktywniejszy obszar jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii w Polsce. Potwierdzają to dane za III kwartał 2017 r. zebrane od największych operatorów systemów dystrybucyjnych, do których sieci przyłączają się prosumenci.

Jak wynika z danych zebranych przez portal Gramwzielone.pl, w trzecim kwartale 2017 r. w sieci pięciu największych operatorów systemów dystrybucyjnych pojawiło się 3898 mikroinstalacji OZE o łącznej mocy ok. 22,66 MW. To wynik porównywalny do odnotowanego we wcześniejszym kwartale oraz w analogicznym okresie roku 2016.

W drugim kwartale 2017 roku w Polsce przybyły 3216 mikroinstalacje o łącznej mocy 21,571 MW, w tym ok. 1,17 tys. zostało podłączonych do sieci Taurona Dystrybucji, ok. 900 przyłączyła PGE Dystrybucja, niemal 670 przyłączyła Energa Operator, a niewiele ponad 450 - Enea Operator. Natomiast w trzecim kwartale 2016 r. w sieci pięciu największych OSD pojawiły się 3353 mikroinstalacje o łącznej mocy ok. 21,477 MW.

W trzecim kwartale ubiegłego roku wśród największych operatorów systemów dystrybucyjnych najwięcej mikroinstalacji przyłączyły PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Obaj operatorzy przyłączyli po około 1,3 tys. mikroinstalacji o mocy odpowiednio 7,45 MW oraz 7,1 MW. Energa Operator przyłączyła 616 mikroinstalacji o mocy 3,68 MW, Enea Operator wykonała 572 przyłączenia mikroinstalaji o mocy 3,92 MW, a w sieci działającego na terenie Warszawy i okolic operatora innogy Stoen Operator pojawiły się 83 mikroinstalacje o mocy 0,514 MW.

Z danych za pierwsze trzy kwartały 2017 r., które najwięksi operatorzy systemu dystrybucyjnego w kraju przekazywali portalowi Gramwzielone.pl, wynika, że w tym czasie w Polsce przybyło około 9,12 tys. prosumentów, a łączna moc posiadanych przez nich mikroinstalacji wynosi 59,1 MW.
Na razie czekamy jeszcze na dane dotyczące przyłączeń mikroinstalacji za ostatni kwartał 2017 r., jednak mając na uwadze, że ten kwartał jest z reguły gorszy niż kwartały II i III jeśli chodzi o aktywność inwestycyjną, można założyć, że segment energetyki prosumenckiej odnotuje nieco gorszy wynik jeśli chodzi o łączną ilość i moc przyłączonych mikroinstalacji niż w roku wcześniejszym.

W całym 2016 r. w sieci pięciu największych OSD pojawiło się około 14,87 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 91,3 MW. Wcześniej, na koniec 2015 r. w Polsce działało około 4,45 tys. mikroinstalacji o łącznej mocy 32,05 MW.

Oznacza to, że na koniec trzeciego kwartału 2017 r. łączna liczba prosumentów w Polsce, którzy eksploatują mikroinstalacje OZE o mocy do 40 kW, wynosiła niemal 28,5 tys., a potencjał należących do nich instalacji wynosił ok. 182,5 MW.

Niemal wyłącznie zainstalowany potencjał mikroinstalacji OZE w naszym kraju stanowi technologia fotowoltaiczna.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE