ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Metan z kopalni Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogrzeje szkołę w Jastrzębiu-Zdroju
12.01.2018r. 10:34

Metan z lokalnych ujęć, dzięki Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW), ogrzeje szkołę podstawową w Jastrzębiu-Zroju. Spółka podpisała w tej sprawie porozumienie z miejscowym samorządem, zakładające również współpracę w zakresie dostarczania metanu na potrzeby innych miejskich budynków.

"Mieszkańcy dostaną gotowy produkt, który doskonale wpisuje się w strategię zarówno Jastrzębskiej Spółki Węglowej, jak i miasta Jastrzębie-Zdrój. Chodzi o ekologiczne źródło energii, a takim niewątpliwie jest metan" - skomentował wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

W porozumieniu Jastrzębska Spółka Węglowa zobowiązała się do uruchomienia specjalnego punktu dystrybucyjnego i dostawy gazu, pochodzącego z ujęć w kopalniach spółki. Metan będzie źródłem energii dla Szkoły Podstawowej nr 16. Najważniejsze prace zmierzające do uruchomienia zasilanej tym gazem instalacji grzewczej zostaną przeprowadzone podczas rozpoczynających się w woj. śląskim w końcu stycznia ferii zimowych.

Istniejąca w szkole instalacja zostanie przystosowana to tego, by mogła być zasilana gazem. Sposób jego pozyskiwania i transportowania do szkoły będzie prosty - JSW zbuduje infrastrukturę umożliwiającą wykorzystanie gazu z mobilnych wiązek butli. W tym celu zainstalowany będzie dystrybutor, dający możliwość swobodnego podłączenia urządzenia, pomocnego w załadunku i rozładunku butli z gazem.

Transport będzie odbywał się przy wykorzystaniu dwóch mobilnych wiązek butli, o łącznej pojemności wiązki 390 normalnych metrów sześciennych, na specjalnie oznaczonym pojeździe, propagującym ideę i hasło "Zielone JSW".
Wśród polskich spółek węglowych JSW jest liderem energetycznego wykorzystania pozyskanego w kopalniach metanu. W swojej strategii do 2030 r. spółka zaplanowała inwestycje służące znaczącemu zwiększeniu zagospodarowania tego gazu. W efekcie ma nastąpić przeszło pięciokrotne zwiększenie produkcji prądu przez silniki gazowe - z obecnych 90 tys. megawatogodzin do 490 tys. megawatogodzin po 2022 r.

Metan to bezwonny gaz towarzyszący złożom węgla kamiennego. Ponad dwie trzecie tego surowca wydobywanego w Polsce pochodzi z pokładów metanowych - rocznie przy eksploatacji wydziela się przeszło 900 mln m sześc. tego gazu, z czego przeszło trzecia część jest ujmowana w specjalne instalacje, a pozostała trafia do atmosfery. Jedynie część ujętego metanu jest wykorzystywana do produkcji ciepła, prądu i chłodu.

Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy szacuje, że bilansowe, czyli potencjalnie wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na obszarze Górnośląskiego Zagłębia Węglowego to ok. 170 mld metrów sześc., a całe zasoby to nawet 230-250 mld m sześc. W ocenie ekspertów Instytutu, rozwinięcie pozyskiwania i wykorzystania metanu mogłoby w stosunkowo bliskiej perspektywie dać polskiej gospodarce dodatkowe ok. 1-1,5 mld m sześc. gazu rocznie do celów energetycznych. Oznaczałoby to zwiększenie krajowego pozyskania gazu o ok. 30 proc.

W czwartek JSW podpisała list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji programu Geo-Metan, w ramach którego prowadzone będą prace poszukiwawcze i wydobycie metanu za pomocą otworów drążonych z powierzchni, na tych terenach górniczych, gdzie dopiero planowane jest wydobycie węgla. W przedsięwzięciu, obok JSW, uczestniczą także: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Polska Grupa Górnicza oraz grupa energetyczna Tauron.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE