ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN chce wesprzeć budowę drugiej nitki Ropociągu Pomorskiego specustawą
12.01.2018r. 12:13

Według grupy jest to kluczowe, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Rafinerii Płockiej PKN Orlen - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Na wypadek problemów z pierwszą nitką, musimy mieć możliwość wykorzystania drugiej - powiedział prezes PERN Igor Wasilewski o budowie drugiej nitki Ropociągu Pomorskiego. - Nie jestem w stanie określić konkretnej daty powstania tego rurociągu. Budowa jest prosta. Wyzwanie jest z pozwoleniami i zakupem gruntu.

- Ropociąg Pomorski pozwala na przesłanie tyle surowca, ile będzie potrzebowała Rafineria Płocka czy dwie rafinerie niemieckie, gdyby surowiec miał być dostarczany tylko z morza. Ale nie będzie można dostarczyć do Płocka dokładnie tego, czego tam potrzebują. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Rafinerii Płockiej i jej dobrego funkcjonowania jest to potrzebne - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Naimski.

- Orlen kupuje różne gatunki ropy. Zamawiając ją pokazuje którym statkiem ona przypłynie i kiedy. Wtedy musimy wyczyścić rurę, aby ta ropa dotarła. Tu jest wyzwanie inżynierskie. Gatunki ropy się zmieniają i PKN Orlen nie chce żebyśmy ją mieszali - wyjaśnił dziennikarzowi BiznesAlert.pl prezes PERN Igor Wasilewski. - Ułożenie grafików przesyłu nie jest takie proste. Z drugiej strony mamy zasiarczoną ropę REBCO, która płynie z Płocka do Lotosu. To wyzwanie, aby Orlen wiedział, co od nas dostaje. Proszę też sobie wyobrazić co stałoby się, gdyby ktoś przerwał ten rurociąg i co by to znaczyło dla środowiska.
- Ćwiczenia antyterrorystyczne Libero pokazały potrzebę budowy drugiej nitki, ale do tego wystarczy odrobina wyobraźni. W razie przerwania dostaw przez jedną nitkę, musimy mieć drugą - ocenił minister Naimski.

- Najprawdopodobniej przygotujemy specjalną ustawę wzorowaną na podejściu przy budowie gazociągów - dodał pełnomocnik. - Realny termin przygotowania ustawy to trzy miesiące. Potem jest procedura legislacyjna.

Według szacunków PERN inwestycja będzie warta miliard złotych. Jednak do tego będzie trzeba dokupić grunty. Grupa rozpoczęła rozmowy o dofinansowaniu. - Projekt jest na liście Projektów Wspólnego Zainteresowania (PCI) Komisji Europejskiej, ale jakoś trudno mu pozyskać środki - przyznał cytowany przez BiznesAlert.pl Rafał Miland, wiceprezes PERN.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE