ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki testów PGE wskazują na utratę bilansowej wartości aktywów
12.01.2018r. 16:26 12.01.2018r. 15:10

Wyniki testów przeprowadzonych przez PGE wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmentach Energetyki Konwencjonalnej oraz Energetyki Odnawialnej w łącznej wysokości ok. 807 mln zł - poinformowała spółka w komunikacie. Ostateczny wynik testów i wartość odpisu zostaną przedstawione w wynikach grupy za 2017 rok.

Spółka podała, że w szczególności utrata wartości bilansowej dotyczy Elektrowni Szczecin (473 mln zł) oraz wybranych aktywów wiatrowych (110 mln zł) i wynika ze zmiany otoczenia prawnego w zakresie systemów wsparcia OZE.

"W związku z powyższym stosowny odpis aktualizujący wartość aktywów trwałych zostanie uwzględniony w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za 2017 r." - napisano w komunikacie.

PGE dodała, że odpisy aktualizujące wartość bilansową rzeczowych aktywów trwałych nie mają wpływu na wysokość raportowanego zysku EBITDA.

Spółka zastrzegła, że powyższa wartość ma charakter szacunkowy, nie była jeszcze przedmiotem badania przez biegłego rewidenta.

"Myślę, że na to trzeba patrzeć jako na urealnienie wartości w księgach, biorąc pod uwagę zewnętrzne otoczenie, które widzimy od jakiegoś czasu, jeśli chodzi o odnawialne źródła. Teraz ustawa o OZE jasno określiła, jak rynek będzie wyglądał w kolejnych latach i dlatego spółka doszła do wniosku, żeby to urealnić. Nie jest tajemnicą, że projekty z zakresu biomasy czy energetyki wiatrowej przy tych warunkach, cenach zielonych certyfikatów nie były opłacalne" - powiedział PAP Biznes Kamil Kliszcz, analityk DM mBanku.
"Nie należy oczekiwać tu jakiejś większej reakcji na tego typu księgowe zdarzenia. Wyniki na tych aktywach są rozczarowujące, to widzimy od dawna w raportach kwartalnych"- dodał.

Kurs PGE po publikacji komunikatu na krótką chwilę się obniżył, ale szybko wrócił do poziomów sprzed raportu. O godz. 15.45 akcje PGE drożeją o ok. 0,5 proc.

Ostateczny wynik testów i wartość odpisu aktualizującego zostaną przedstawione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za 2017 r., które zostanie opublikowane 6 marca 2018 r.

W grudniu zeszłego roku PGE informowała o rozpoczęciu testów na utratę wartości aktywów. Testom podlegać miał majątek wytwórczy konwencjonalny i OZE. Spółka wyjaśniała, że zaistniałe w 2017 roku przesłanki dotyczą głównie zmian prawnych w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Księgowy 13.01.2018r. 13:09
Czekamy na informację o wysokości odpisu na elektrowni w Ostrołęce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Nhgk 13.01.2018r. 13:43
I szastają jasą na lewo i prawo na kolejne pomysły polityczne. Tym razem akcja edukacyjna -klasy promocyjne z min.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE