ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

OZE w Danii na sto procent do 2050 roku
12.01.2018r. 15:37

W 2017 roku 43,4 procent energii elektrycznej zużywanej w Danii zostało wygenerowana przez farmy wiatrowe. Jest to nowy rekord wśród krajów skandynawskich, które od lat stawiają na rozwój odnawialnych źródeł energii. Zdaniem Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) szybkie przejście Kopenhagi na zieloną energię spowodowało, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat ten kraj stał się "światowym liderem w dziedzinie dekarbonizacji" - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Dania jest na dobrej drodze do przekroczenia swoich unijnych celów energetycznych. Do 2030 r. co najmniej 50% zapotrzebowania na energię ma być zaspokajane ze źródeł odnawialnych - informuje duńskie Ministerstwo Energii, Infrastruktury i Klimatu. Do 2050 roku paliwa kopalne przestaną być wykorzystywane przez duńską energetykę.

"Dzięki rekordowej produkcji energii wiatrowej Dania umieszcza zieloną flagę na mapie świata" - powiedział duński minister energetyki Lars Lilleholt. - Udało nam się pozyskać duże ilości energii wiatrowej oraz z innych zielonych źródeł energii, utrzymując jednocześnie wysokie bezpieczeństwo dostaw - dodał.
Ewentualne zwiększenie zapotrzebowanie na energię elektryczną jest zaspokajane poprzez import dodatkowej energii elektrycznej z Norwegii (energetyka wodna), Szwecji (energetyka jądrowa) i Niemiec (energetyka słoneczna). Dania buduje również nowe morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Aby zagwarantować stałą podaż prądu, nawet w pochmurne i bezwietrzne dni, opracowywany jest plan zwiększenia efektywności magazynowania energii wiatrowej i słonecznej.

Pod koniec lat 70-tych Dania rozpoczęła proces zamykania swoich elektrowni węglowych , przez co na wiele lat uzależniła się od importu energii. Dzięki ogromnym inwestycjom w energetykę wiatrową ten południowo - skandynawski kraj jest obecnie w 90% samowystarczalny energetycznie. Analitycy przewidują, że w nadchodzących latach udział duńskiej zielonej energii w ogólnej jej strukturze będzie bił kolejne rekordy - czytamy w BiznesAlert.pl.
RTE.IE , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Eko 13.01.2018r. 13:49
Osiągnięcie celu OZE polega na manipulacjach definicjami. Zastępuje się węgiel biomasą, która też jest CO2 emisyjna i... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE