ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Realizacja projektu EFRA Lotosu opóźni się
12.01.2018r. 16:58 12.01.2018r. 16:18

Realizacja projektu EFRA Grupy Lotos opóźni się. Spółka poinformowała, że zmaterializuje się ryzyko niedotrzymania umownego terminu uzyskania statusu RFSU (ang. Ready for Start Up, tj. gotowości do uruchamiania) instalacji DCU. Lotos podał, że postęp realizacji całego projektu EFRA wyniósł na koniec grudnia 90 proc.

Spółka podała, że przesunięcie umownego terminu uzyskania statusu RFSU spowoduje, że zakładane efekty ekonomiczne wynikające z eksploatacji instalacji projektu EFRA nie pojawią się w pełnej zakładanej wysokości w skonsolidowanych wynikach grupy kapitałowej za 2018 rok.

"Należy podkreślić, że przesunięcie w czasie zakończenia Projektu EFRA nie wpłynie w negatywny sposób na bieżącą kondycję finansową Grupy Lotos" - napisano w komunikacie prasowym.

Lotos informował w październiku 2017 roku, że na koniec września zrealizowano 84,2 proc. prac w ramach projektu EFRA i istnieje ryzyko niedotrzymania terminu uzyskania pełnej gotowości operacyjnej w związku z problemami pozyskania odpowiedniej liczby pracowników.

Również w październiku wiceprezes Lotosu Mateusz Aleksander Bonca informował, że w 2018 roku wpływ projektu EFRA na wyniki Grupy Lotos nie będzie jeszcze znaczący. Dodał wtedy, że począwszy od 2019 r. EFRA powinna zwiększyć EBITDA o minimum 500 mln zł.
Projekt EFRA (Efektywna Rafinacja) to budowa kilku nowych instalacji rafineryjnych oraz rozbudowa lub modernizacja istniejących instalacji i obiektów, dzięki którym znacznie pogłębi się przerób ropy naftowej w gdańskiej rafinerii.

Realizacja projektu EFRA rozpoczęła się w czerwcu 2015 r., a zakończenie inwestycji planowane było na I połowę 2018 r.

Projekt zakłada dalsze pogłębienie przerobu ropy naftowej. EFRA ma przełożyć się na wzrost realizowanej marży rafineryjnej z każdej przerobionej baryłki o ok. 2 USD.

Łączne nakłady inwestycyjne na Program EFRA szacowane są na ok. 2,3 mld zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE