ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Myślecki: budowa bloku 1000 MW w Ostrołęce nieuzasadniona i nieopłacalna
28.01.2018r. 08:03

Budowa nowego bloku klasy 1000 MW w elektrowni Ostrołęka jest nieopłacalna ekonomicznie i nieuzasadniona z punktu widzenia systemu elektroenergetycznego - mówi w rozmowie z PAP ekspert energetyczny dr inż. Wojciech Myślecki.

Zgodnie z deklaracjami, jakie w ub. roku złożył minister energii, Krzysztof Tchórzewski, nowy blok klasy 1000 MW w ostrołęckiej elektrowni ma być ostatnią inwestycją w moce węglowe w Polsce. Pod koniec grudnia 2017 r. w przetargu na budowę "pod klucz" tego bloku złożono trzy oferty. Najniższa - od China Power Engineering Consulting Group opiewa na prawie 4,9 miliarda złotych brutto, konsorcjum GE Power i Alstom Power Systems zażądało ponad 6 mld zł. Najwyższą ofertę złożyło konsorcjum Polimex-Mostostal i Rafako, na nieco ponad 9,5 miliarda zł. Budżet inwestorów - spółek energetycznych Energi i Enei wynosi 4,8 mld złotych. Krzysztof Tchórzewski podczas piątkowego wywiadu w radio Wnet powiedział, że "Ostrołęka będzie kosztowała ok. 5,5 mld zł".

Dr inż. Wojciech Myślecki, przewodniczący Zespołu Nowoczesnych Technologii przy NBCR a w przeszłości m.in. doradca ds. polityki gospodarczej przy premierze, członek rady nadzorczej i zarządu operatora systemu przesyłu energii PSE, członek rady nadzorczej Energi Wytwarzanie, właściciela elektrowni Ostrołęka, nie ukrywa, że nie widzi ekonomicznego uzasadnienia dla inwestycji w nowy duży blok.

"Na przełomie 2014 i 2015 r. tuż przed moim odejściem z Rady Nadzorczej Energi Wytwarzanie, przyjęliśmy pozytywną opinię o inwestycjach w Ostrołęce. Na podstawie profesjonalnych analiz podjęliśmy decyzje kierunkowe. Po pierwsze - że rezygnujemy z budowy jednego bloku klasy 1000 MW na polu C, czyli tzw. Ostrołęki C; po drugie - przygotowujemy całkowite rozebranie starej, wyłączonej z eksploatacji elektrowni Ostrołęka A. Ogrzewanie miasta Ostrołęka zostało już wcześniej przełączone na kolektor, zainstalowany na podstawowych blokach energetycznych klasy 200 MW" - powiedział w rozmowie z PAP.

Według podjętych wówczas decyzji, miejsce po rozebranej Ostrołęce A miało być przygotowane pod budowę dwóch identycznych, najnowszej generacji, węglowych bloków klasy 230-300 MW, tzw. bloków regulacyjnych. "Miały mieć zdolność sprawnej pracy w szerokim przedziale nominalnej wartości mocowej, czyli np. od 35 proc. do 100 proc." - tłumaczy Myślecki.

Co ważne - jak podkreśla Myślecki - pomysł budowy bloków regulacyjnych był konsultowany z operatorem polskiego systemu przesyłowego - PSE, które sygnalizowały, że ze względu na zmianę warunków zasilania w węźle Ostrołęka, czyli konieczności doprowadzenia napięć 400 tys. woltów i połączenia z Litwą, jest miejsce na dwa takie bloki. "PSE były gotowe podpisać umowę na zakup usług regulacyjnych na świadczenie usług na rynku mocy dla - mniej więcej - dwóch bloków" - wyjaśnia.

Nowe bloki - przekonuje Myślecki - byłyby wystarczające dla obsługi tego węzła i potrzeb wynikających z regulacji systemowej. "Na polu C chcieliśmy uruchomić inwestycje w mieszane źródła wiatrowo - fotowoltaiczne, które połączone z blokami regulacyjnymi, miały stanowić grupę o bardziej powtarzalnych i przewidywalnych konturach mocowych. Dużą część regulacji byliśmy gotowi wziąć na siebie. Na zewnątrz, te źródła regulowałyby właśnie nowe bloki" - wyjaśnia.

Rozbudowa elektrowni była jednym z tematów kampanii wyborczej 2015 r. O konieczności budowy nowego bloku klasy 1000 MW przekonywali prominentni przedstawiciele partii rządzącej. Argument za przywoływali bezpieczeństwo energetyczne północno-wschodniej Polski. Do tego - w ich opinii - tak wielka inwestycja miała stanowić koło zamachowe dla gospodarczego rozwoju regionu.

Na początku grudnia 2017 r. spółki Energa i Enea zawarły umowę inwestycyjną dotyczącą budowy Elektrowni Ostrołęka C z blokiem węglowym 1000 MW. Wojciech Myślecki zauważa, że kilku wpływowych polityków jest związanych z tamtym regionem i budowę Ostrołęki C traktują jako "swój wkład" w jego rozwój. "Rozwój regionu jest istotny, ale to nie zdejmuje z nas obowiązku racjonalnego myślenia o tak poważnej inwestycji. Na pojedynczy blok klasy 1000 MW nie ma tam miejsca" - podkreśla ekspert.
Jednocześnie przyznaje, że należał do grupy specjalistów, którzy popierali budowę dwóch bloków klasy 1000 MW w Opolu, mimo że istniały poważne przesłanki, stawiające pod znakiem zapytania ich opłacalność. "Były one jednak absolutnie niezbędne do utrzymania zbilansowania mocy w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym w perspektywie najbliższych lat. Te bloki były zaawansowane inwestycyjnie i mieściły się w przedziale czasowym, umożliwiającym objęcie ich derogacją na zakup uprawnień do emisji CO2" - podkreśla. To oznacza, że bloki w Opolu w ramach derogacji dostaną darmowe uprawnienia do emisji CO2. Tymczasem - jak dodaje - w przypadku Ostrołęki takiej możliwości "absolutnie" nie będzie. "Blok C w Ostrołęce nie będzie miał dodatkowych uprawnień na darmowe CO2" - przekonuje.

W opolskiej elektrowni budowane są dwa nowe bloki węglowe po 900 MW, które mają być oddane w grudniu 2018 roku, i w lipcu 2019 roku. Z kolei w Jaworznie powstaje blok 910 MW, który wejdzie do systemu 2019 r. W połowie grudnia ub. roku oddano blok 1075 MW w elektrowni w Kozienicach na Mazowszu.

"Istnieje coś takiego jak merit order, czyli kolejność wchodzenia bloków z punktu widzenia potrzeb systemowych i opłacalności ekonomicznej. Najczęściej wchodzą bloki, które w danym paśmie są najtańsze. Bloki o podobnych charakterystykach wchodzą w mniej więcej ten sam obszar pasma, czyli np. bloki klasy 1000 MW wchodzą w podstawę i nieco ponad podstawę. Muszą się więc dzielić tą pulą dysponowalnego pasma. Czyli, po dojściu bloku w Ostrołęce np. zamiast pracować 4300 godzin, co jest absolutnym minimum - będą pracować np. po 3800 godzin. Bloki w Opolu, Jaworznie i Kozienicach na dobrą sprawę załatwiają problem tego pasma. Dla Ostrołęki tam za bardzo miejsca nie ma" - ocenia Myślecki.

Zwraca też uwagę na ujemną "rentę geograficzną" Ostrołęki. Na północnym wschodzie nie ma węgla; więc trzeba brać pod uwagę koszty jego transportu z lubelskiej Bogdanki i kopalń Górnego Śląska. W stosunku do bloków górnośląskich i opolskich Ostrołęka C z punktu widzenia ekonomii transportu jest na straconej pozycji. Dodatkowo w świetle przyjętej ustawy o rynku mocy blok w Ostrołęce C nie zdąży wejść do pierwszej tury aukcyjnej na zakup usług regulacyjnych.

"Uważam, że budowa Ostrołęki C nie tylko pogorszy ekonomiczne uwarunkowania pracy bloków tej samej klasy w Opolu, Jaworznie i Kozienicach, jednocześnie Ostrołęka ma najgorszą pozycję w tej grupie, jeżeli chodzi o kolejność wchodzenia do pracy" - dodaje.

Dr Myślecki zauważa, że podmiotów finansujących budowę wielkich bloków energetycznych w Polsce jest niewiele. "Banki czy fundusze, które się w to angażują muszą wziąć pod uwagę, że finansując Ostrołękę pogarszają pozycję swoich aktywów zaangażowanych w pozostałe bloki tej klasy".

"Uwzględniając negatywne oddziaływanie na istniejące bloki, potencjalnie negatywne stanowisko instytucji finansowych, które nie chcą pogarszać i tak naciągniętych zaangażowań w bloki już istniejące, ujemną rentę geograficzną Ostrołęki z powodu odległości od kopalni, wreszcie uwzględniając fakt, że ten blok nie będzie miał derogacji i nie wejdzie w pierwszą turę aukcji na moc, uważam, że budowa tego bloku jest ekonomicznie nieopłacalna, a z punktu widzenia systemu (elektroenergetycznego - PAP) nieuzasadniona - powiedział ekspert.

Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 15 )


Autor: Energetyk 50 28.01.2018r. 08:27
Dobra wypowiedź. Energa zyska dużo więcej inwestując w źródła kogeneracyjne i dystrybucję ciepła.
Skąd Minister Krzysztof Tchórzewski wziął koszt inwestycji 5500 milionów PLN?
"Krzysztof Tchórzewski podczas piątkowego wywiadu w radio Wnet powiedział, że "Ostrołęka będzie kosztowała ok. 5,5 mld zł".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energ 28.01.2018r. 09:31
Ma rację. Wielkość jednostki w tej lokalizacji kompletnie nieuzasadniona. Mało tego będzie częściowo kanibalizowac nowej bloki klasy 1000 MWe. Rzeczywiście korzystniejszym rozwiązaniem, inwestycyjnie i regulacyjne, jest budowa mniejszych jednostek. Być może warto rozważyć paliwo gazowe jako alternatywę lub komplementarny blok o charakterze regulacyjnym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 28.01.2018r. 12:16
W systemie z OZE żadna elektrownia się nie opłaci. Oczywiście, Pan Myślecki może przedłożyć dowolną ilość argumentów przeciwko. Tylko, że z definicji potrzebujemy 100 % mocy w elektrowniach stabilnych i jednocześnie planowany czas ich wykorzystania uniemożliwi zamknięcie się finansowe projektu. Z tym, że idziemy w kierunku 70 zł/MWh, gdy wieje, oraz 1400 zł/MWh, gdy rusza węgiel, więc może jednak... Niestety naszym obowiązkiem jest myślenie choćby i o tej jednej godzinie, kiedy nie wieje i nie świeci i jest tak, jak w roku 1989, i wtedy Ostrołęka okazuje się potrzebna. Taki system tworzymy: podwójne koszty budowy i utrzymania źródeł OZE i stabilnych. Możliwe tylko przy dotacjach z powodów ideologicznych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk63 29.01.2018r. 07:52
Cena 70 zł/MWh z wiatraka wzięta z sufitu i nieprawdziwa !!!
Tak jak cena z węgla - na dzisiaj 180 zł/MWh.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 28.01.2018r. 12:31
A czy Pan Myślecki może udowodnić opłacalność inwestycji wiatrowo-fotowoltaicznej w polu "C" ? I ile tego wiatrowo fotowoltaicznego cuda miało powstać ? 1000 MW ? Na powierzchni, o ile dobrze rozumiem pod jeden blok węglowy ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Waciak 28.01.2018r. 12:39
Napiszcie proszę komu chodzi o kwotę netto a komu o brutto - to robi różnicę
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MSC 28.01.2018r. 14:52
Wypowiedź bardzo ważna. Ekspert przedstawia bardzo logiczną argumentację za odłożeniem tego projektu do lamusa. Taki sposób myślenia winien być przyjęty także w analizie innych przedsięwzięć inwestycyjnych w energetyce systemowej. Węgiel tak,ale nie za wszelką cenę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Energetyk63 29.01.2018r. 07:48
Kolejny nawiedzony co widzi zyski z fotowoltaiki i wiatrówki !!! Po co się ludzie oszukują ???
To właśnie z powodu tej śmiesznej OZE próbuje się udowadniać nieopłacalność energetyki węglowej !!!
I to z powodów czysto ideologicznych forsując OZE podraża się produkcję prądu i to znacznie !!!
Dziwię się tylko że są ludzie którzy kupują te bajki !!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: z PGE 29.01.2018r. 08:13
Bardzo mądra i uczciwa analiza. 1GW był od zawsze przewymiarowany. Przecież te dzisiejsze 680 MW są wykorzystywane raptem w polowie przez PSE. Jak tu dołożyć 1000, abstrahując od kompletnego braku ekonomiki projektu...

OStroleka tak, ale jakieś rozsądne 2x300MW maximum, i to w technologii która pozwoli na wysoką sprawność przy obciążeniu 35%.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Miklos 29.01.2018r. 08:18
Oj tam, oj tam. Nieopłacalna Ostrołęka? A wystarczy spojrzeć w ostatni raport kwartalny Energii: produkcja energii z Ostrołęki 0%, produkcja dla PSE 100%, zysk 27%. Można ? można.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tromso61 29.01.2018r. 10:06
Jako energetyk w wykształcenia i praktyki (ani polityk, ani eko-aktywista) proponuję jednak wznieść się na poziom myślenia wybiegający ponad ekonomikę. Węgiel emituje ogromne ilości CO2 i to jest fakt niezaprzeczalny. Z punktu widzenia człowieka (przez duże CZ) jest już passe, czy nam się to podoba czy nie. Dyskusja powinna się toczyć nie na polu: "czy?", tylko "jak?" zmieniać energetykę w przyszłosći. I wypowiedź profesora takie myślenie prezentuje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Enea_sz 02.02.2018r. 13:33
Pytanie czy Pan Profesor bierze pod uwagę szykujący się boom na elektromobilność (EV)a co za tym idzie, źródła jej energochłonności ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: liczyk 29.01.2018r. 10:10
to tacy analitycy, doradcy, zarządcy i takie analizy doprowadził do sytuacji że w roku 2017 było 30 dni z rezerwą mocy poniżej 2%...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 31.01.2018r. 11:00
Niech w Ostrołękę inwestuje PSE, bo tylko ten podmiot może mieć interes w realizacji nierentownej inwestycji. Tymczasem decyzjami (epitety pomijam) rządzących polityków wtopić w Ostrołękę mają spółki giełdowe.
W przyszłości winni powinni trafić za kraty za działanie na szkodę spółek giełdowych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aaa 31.01.2018r. 09:17
za 9 mld to lepiej postawić tam 2 SMRy ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 15 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE