ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Komentarz PKEE w sprawie przyjęcia przez KE decyzji pomocowej akceptującej polski rynek mocy
07.02.2018r. 20:47

Polski Komitet Energii Elektrycznej z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą decyzję Komisji, w której KE potwierdziła, że założenia polskiej ustawy o rynku mocy (przyjętej przez Sejm 8 grudnia 2017 roku) są zgodne z unijnymi uregulowaniami dotyczącymi pomocy publicznej (SA.46100).

Wprowadzenie mechanizmu rynku mocy w Polsce jest najbardziej ekonomicznie uzasadnionym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, jednocześnie zmniejszającym koszty energii elektrycznej dla odbiorców. Jednotowarowy rynek energii nie pozwala bowiem na zgromadzenie wystarczających środków do przeprowadzenia niezbędnych modernizacji takich, jak poprawa efektywności czy dostosowanie do najnowszych unijnych standardów środowiskowych. Ponadto rosnący udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym skutkuje dużymi wahaniami w sektorze wytwarzania energii elektrycznej. Dlatego też wytwórcy energii elektrycznej powinni być wynagradzani za gotowość do dostarczania energii do sieci w celu zapewniania ciągłości zasilania, tak samo podmioty świadczące usługi redukcji popytu (DSR) powinny być wynagradzane za zdolność zmniejszania zapotrzebowania na energię elektryczną.

Wprowadzenie rynku mocy jest znaczącym krokiem w kierunku minimalizacji ryzyka wystąpienia deficytów mocy w systemie energetycznym - tzw. "blackoutów". Problemy wystarczalności mocy wytwórczych w Polsce powinny być rozwiązane bezzwłocznie, czego dowiodły niedobory zasilania, które wystąpiły w polskim systemie elektroenergetycznym w 2015 roku. Jak wykazuje Raport PKEE, niewprowadzenie rynku mocy w Polsce mogłoby doprowadzić do niedoborów zasilania, które skutkowałyby rocznymi stratami rzędu 10 miliardów złotych.

Należy również uwzględnić fakt, że rynek mocy jest niezbędny do wdrożenia reform strukturalnych rynku energii elektrycznej w Polsce, w tym reform rezerw i mechanizmu cenowego.

Warto też podkreślić, że zatwierdzony polski rynek mocy jest neutralny technologicznie, co w praktyce oznacza, że przewidziane w ustawie aukcje będą otwarte dla wszystkich rodzajów mocy wytwórczych, w tym OZE, a także dla instalacji magazynowania energii i zarządzania stroną popytową (DSR).
Ponadto mechanizmy mocowe przyniosą dodatkowe korzyści dla środowiska, ponieważ jednostki wytwórcze o emisyjności poniżej 450g CO2/kWh uzyskają premię w postaci wydłużenia o dwa lata ich pierwszych umów.

Co równie ważne, umożliwiono udział mocy zagranicznych w polskim rynku mocy zgodnie z określonymi w ustawie regułami.

Polski rynek mocy jest odpowiednikiem innych mechanizmów mocowych, jakie zostały wdrożone w np. Wielkiej Brytanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Dzisiejsza decyzja potwierdza jego zgodność z rygorystycznymi przepisami UE dotyczącymi pomocy publicznej w zakresie środowiska naturalnego, a także gwarantuje równe warunki uczestnictwa wytwórcom energii elektrycznej z innych państw członkowskich UE.

Wprowadzenie mechanizmu mocowego w Polsce oznacza, że poczynając od 2020 roku odbiorcy będą ponosili opłatę na poziomie nie większym niż 10 złotych miesięcznie (według wyliczeń dokonanych przez Ministerstwo Energii). Wysokość opłaty będzie zależna od rocznego zużycia energii.
Wprowadzenie mechanizmu rynku mocy w Polsce jest najbardziej ekonomicznie uzasadnionym sposobem zapewnienia stabilności systemu energetycznego i bezpieczeństwa energetycznego zarówno dla przemysłu jak i odbiorców indywidualnych.
PKEE

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: pirania 09.02.2018r. 19:06
Pomieszanie z poplątaniem. Rynek Mocy- dotyczy opłaty dla wytwórców za postawienie do dyspozycji KDM określonej mocy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE