ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PKEE w Brukseli o poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski
08.02.2018r. 19:19

Wiceprezes Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej Marta Gajęcka podczas spotkania szefów największych europejskich koncernów elektroenergetycznych w Brukseli przekonywała, że ostatnie decyzje legislacyjne znacząco wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Wczoraj Komisja Europejska potwierdziła, że założenia polskiej ustawy o rynku mocy są zgodne z unijnymi uregulowaniami dotyczącymi pomocy publicznej. Z kolei w poniedziałek Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o elektromobilności.

Szefowie koncernów zrzeszonych w organizacji Eurelectric popołudniu w Brukseli spotkali się z Marošem Šefčovičem, Wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej. Wiceprezes Marta Gajęcka a zarazem szefowa zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego przy Prezydencie Andrzeju Dudzie podkreślała znaczenie zaakceptowanych w Brukseli i Warszawie regulacji: "Ten tydzień istotnie wpłynął na poprawę bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Zostały wprowadzone dwa rozwiązania, które to bezpieczeństwo realnie zwiększą." - zauważyła Wiceprezes Polskiego Komitetu Energi Elektrycznej.

Marta Gajęcka podkreśliła, że Polski Komitet Energii Elektrycznej od miesięcy zabiegał w Komisji Europejskiej o notyfikację rynku mocy. Wczorajsza decyzja Brukseli jest znaczącym krokiem w kierunku minimalizacji ryzyka wystąpienia deficytów mocy w systemie energetycznym - tzw. "blackoutów". Wiceprezes PKEE zauważyła, że rynek mocy w Polsce jest najbardziej ekonomicznie uzasadnionym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, jednocześnie zmniejszającym koszty energii. "Warto też podkreślić, że zatwierdzony polski rynek mocy jest neutralny technologicznie, co w praktyce oznacza, że przewidziane w ustawie aukcje będą otwarte dla wszystkich rodzajów mocy wytwórczych, w tym OZE, a także dla instalacji magazynowania energii i zarządzania stroną popytową tzw. DSR." - przypomniała Marta Gajęcka.

PKEE w Brukseli aktywnie uczestniczy w dyskusjach nad "Pakietem Mobilności" czyli proponowanymi przez Komisję Europejską regulacjami dotyczącymi m.in. elektryfikacji sektora transportu. Wiceprezes PKEE Marta Gajęcka zauważyła, że podpisana przez Prezydenta w poniedziałek nowa ustawa o elektromobilności doskonale wpisuje się w te działania: "Ustawa o elektromobilności stanowi konstytucję, która tworzy ekosystem rozwoju transportu niskoemisyjnego w Polsce. Dzięki ustawie spodziewane są oszczędności dla konsumentów i zmniejszenie importu ropy naftowej." - zauważyła Marta Gajęcka.

Ustawa zakłada m.in.: wybudowanie do 2020 roku 6 tysięcy punktów ładowania, 400 punktów szybkiego ładowania, 70 stacji CNG. Będą one rozmieszczone w 32 aglomeracjach i na głównych drogach. Firmy stowarzyszone w PKEE (PGE, Tauron, ENEA i ENERGA) są udziałowcami w spółce Electromobility Poland. W styczniu tego roku w wyniku konkursu ogłoszonego przez firmę wpłynęło kilkanaście projektów e-aut. Wiosną przyszłego roku spółka ma dysponować jeżdżącymi prototypami osobowych samochodów elektrycznych.
PKEE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE