ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:



PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA





SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spotkanie szefa MSZ z ministrem spraw zagranicznych Estonii
09.02.2018r. 12:28

W piątek po południu rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Polski i Estonii: Jacka Czaputowicza i Svena Miksera; wśród tematów rozmów są m.in.: współpraca dwustronna, kwestie bezpieczeństwa oraz współpraca na forum UE.

W piątek w Warszawie odbywają się polsko-estońskie konsultacje z udziałem szefów MSZ obu krajów - poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.

Według zapowiedzi resortu ministrowie mają omówić też perspektywy współpracy w ramach ONZ w kontekście niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Po spotkaniu zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa szefów dyplomacji.

Estonia i Polska są w gronie dziewięciu państw wschodniej flanki NATO tworzących tzw. bukaresztańską dziewiątkę. Pod koniec ub. miesiąca szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że w czerwcu br. planowane jest spotkanie prezydentów tego formatu, które będzie częścią międzynarodowych obchodów stulecia niepodległości Polski.

Od 2017 r., decyzją szczytu NATO w Warszawie, w obu krajach stacjonują - w ramach wzmacniania wschodniej flanki Sojuszu - wielonarodowe grupy batalionowe dowodzone odpowiednio przez Amerykanów (w Polsce) i Brytyjczyków (w Estonii). Wojska NATO rozmieszczono również na terenie Litwy i Łotwy.

Polskę i Estonię łączą też zbieżne stanowiska m.in. w sprawie budowy Nord Stream 2 - projektu liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Moc przesyłowa gazociągu ma wynieść 55 mld m sześc. surowca rocznie. Magistrala ma być gotowa do końca 2019 r., gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.
W finansowaniu przedsięwzięcia uczestniczą: niemieckie koncerny Uniper i Wintershall oraz francuski Engie, austriacki OMV i brytyjsko-holenderski Royal Dutch Shell.

Według źródeł PAP Polska i Estonia znajdują się - obok Chorwacji, Danii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji, Szwecji i Wielkiej Brytanii - w grupie 10 państw, które popierają przedstawiony w listopadzie ub.r. przez KE projekt nowelizacji unijnej dyrektywy gazowej, która ma jednoznacznie wskazać, że podmorskie części gazociągów na terytorium UE podlegają przepisom trzeciego pakietu energetycznego. Inicjatywa ta mogłaby zagrozić opłacalności projektu Nord Stream 2.

Dalsze prace nad dyrektywą popierają Francja, Hiszpania i Włochy. Kraje te oczekują, że dalszy proces powinien wyjaśnić pewne ich wątpliwości, m.in. wpływ na istniejące gazociągi importowe, wiodące z Północnej Afryki przez Morze Śródziemne.

Do nowelizacji dyrektywy negatywnie - ale nie z powodu Nord Stream 2 - nastawione są Cypr, Grecja i Finlandia. Grupa państw twardo sprzeciwiających się nowelizacji to Austria, Belgia, Holandia i Niemcy. Opóźniają one cały proces, np. domagając się nowych opinii prawnych. Zdecydowani przeciwnicy nie mają jednak mniejszości blokującej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft



cire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE