ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Niespodziewany lider europejskiego rynku fotowoltaicznego za 2017 r.
12.02.2018r. 14:01

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ubiegłym roku europejski rynek fotowoltaiczny odnotował duży wzrost potencjału zainstalowanych elektrowni PV. Ten wzrost nie byłby tak znaczący, gdyby nie inwestycje zrealizowane w Turcji, w której w 2017 roku potencjał fotowoltaiki wzrósł najbardziej ze wszystkich europejskich krajów.

Europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej SolarPower Europe podaje, że w ubiegłym roku w Europie podłączono do sieci elektrownie PV o łącznej mocy 8,61 GW, co jest wynikiem o 28 proc. lepszym niż osiągnięty w roku 2016.

Tak wyraźnego wzrostu zainstalowanych mocy nie widać jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie kraje Unii Europejskiej, w których zrealizowano 6,03 GW w stosunku do 5,69 GW w roku 2016, a wzrost rok do roku wyniósł 6 proc.

Niespodziewanym liderem europejskiego rynku fotowoltaicznego za 2017 r. okazała się Turcja, w której w ubiegłym roku powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 1,79 GW wobec 0,57 GW zainstalowanych w tym kraju w roku 2016.

Udział tureckiego rynku w potencjale fotowoltaiki zainstalowanym w ubiegłym roku ogółem w Europie jest szacowany przez SolarPower Europe aż na 21 proc.

Drugie miejsce pod względem zainstalowanego w 2017 r. potencjału fotowoltaiki w Europie przypada Niemcom, którzy przyłączyli elektrownie PV o mocy ok. 1,75 GW wobec potencjału 1,42 GW przyłączonego rok wcześniej.
Wyraźnie spadł natomiast poziom inwestycji zrealizowanych w Wielkiej Brytanii, która w ostatnich latach była największym europejskim rynkiem pod względem realizowanych instalacji. W ubiegłym roku Brytyjczycy podłączyli elektrownie PV o mocy ok. 0,91 GW wobec potencjału 1,97 GW przyłączonego w roku 2016.

W piątce największych europejskich rynków fotowoltaicznych za ubiegły rok są jeszcze Francja z przyłączonym potencjałem 0,89 GW (wobec 0,56 GW w roku 2016), a także Holandia z nowymi elektrowniami PV o mocy 0,85 GW w stosunku do wyniki 0,5 GW odnotowanego rok wcześniej.

SolarPower Europe nie podaje na razie wyników uzyskanych w 2017 r. przez pozostałe europejskie rynki fotowoltaiczne. Ma je zaprezentować w połowie przyszłego miesiąca podczas corocznego spotkania tego stowarzyszenia, które odbędzie się w Brukseli.

SPE zaznacza, że liczby za 2017 r. zebrane od krajowych stowarzyszeń PV, które są jego członkami, mogą finalnie być wyższe ze względu na jeszcze niekompletne statystyki za IV kwartał ub.r.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: fizyczny 13.02.2018r. 09:32
będzie cieplej, albedo maleje
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE