ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ukraina chce pozyskać partnera do zarządzania siecią przesyłu gazu
12.02.2018r. 17:43

Ukraina chce pozyskać partnera do zarządzania siecią przesyłu gazu (GTS) aby nie stracić roli państwa tranzytowego przy dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Według władz w Kijowie swoje zainteresowanie wyraziło siedem spółek, w tym jedna z Polski. Rozmowy mają ruszyć 21 lutego - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Odbyliśmy pierwsze spotkanie grupy roboczej, którą rząd Ukrainy upoważnił do przeprowadzenia wstępnych konsultacji z międzynarodowymi operatorami sieci przesyłowych zainteresowanymi staniem się naszymi partnerami przy zarządzaniu GTS - napisał na Facebooku wicepremier Ukrainy Władimir Kistion.

Według niego 21-22 lutego odbędą się pierwsze spotkania ze spółkami, które przesyłały swoje propozycje stronie ukraińskiej.

- Zainteresowanie wyraziło siedmiu partnerów, z których dwóch reprezentuje znane w Europie konsorcja gazowe. Swoje zainteresowanie zarządzanie ukraińską GTS wyraziła Belgia, Francja, Holandia, Polska, Słowacja, Hiszpania, Włochy, Rumunia, Grecja i Niemcy - napisał Kistion.

Ukraiński wicepremier przypomniał, że do 1 marca 2018 roku ministerstwo energetyki i przemysłu węglowego oczekuje propozycji również od pozostałych spółek, które z różnych powodów nie zdążyły tego zrobić w wymaganym terminie do 1 lutego.
- Po rozmowach grupa robocza sformułuje propozycje warunków przetargu i przedstawi je do rozpatrzenia rządowi oraz Radzie Najwyższej w celu przeprowadzenia przejrzystego procesu znalezienia międzynarodowego partnera dla Magistralnych Gazoprowodow Ukrainy - dodał wiceszef ukraińskiego rządu.

Zgodnie z opracowanym przez Naftogaz, PwC i Rothschild planem już w trzecim kwartale 2018 roku ma zostać podpisana z partnerem zagranicznym umowa na zarządzanie ukraińskim systemem przesyłowym gazu.

W 2015 roku na Ukrainie przyjęta została ustawa o rynku gazu, która zapoczątkowała proces restrukturyzacji Naftogazu w oparciu o prawo unijne zgodnie z trzecim pakietem energetycznym. Polega ona na wydzieleniu odrębnych podmiotów odpowiedzialnych za segmenty wydobycia, transportu oraz magazynowania. W tym celu powołano do życia dwie osobne spółki: Magistralnyje Gazoprowody Ukrainy oraz Podziemnyje Gazohraniszcza Ukrainy.
Ukraińskie gazociągi potrzebują partnera

Pozyskanie zagranicznych partnerów jest ważne dla Kijowa z punktu widzenia utrzymania roli państwa tranzytowego w dostawach rosyjskiego paliwa do Europy. Należy nadmienić, że na początku kwietnia Naftogaz, Ukrtransgaz, włoski Snam i słowacki Eustream podpisały memorandum o wspólnej ocenie możliwości współpracy przy wykorzystaniu oraz rozbudowie ukraińskiego systemu. Wspomniany dokument ma na celu zapewnienie długoterminowej stabilności przesyłu gazu przez Ukrainę, zgodnie ze standardami rynków europejskich, bezpiecznego i efektywnego wykorzystania gazociągów Ukrainy, a także transparentnego i wolnego dostępu do nich stron trzecich, zgodnie z ukraińskim prawem. Pozyskanie kolejnych partnerów oraz możliwość rozwoju współpracy z dotychczasowymi będzie prawdopodobnie uzależnione od tempa reform sektora energetycznego realizowanych nad Dnieprem - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: krzyś 12.02.2018r. 20:19
Ciekawe czy GAZ SYSTEM też się zgłosił?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE