ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rynek mocy nie zabezpieczył nowych inwestycji w Wielkiej Brytanii
13.02.2018r. 06:46

W ramach mechanizmu rynku mocy zaledwie 1,5 procent wolumenu oferowanego podczas aukcji na dostarczenie energii elektrycznej zarezerwowano dla nowych elektrowni, których budowę planują brytyjskie zakłady energetyczne. W związku z tym najprawdopodobniej będą one musiały opóźnić budowę lub całkowicie z niej zrezygnować - czytamy w BiznesAlert.pl.

W 2013 roku rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o stopniowym wygaszeniu starych elektrowni węglowych i zastąpieniu ich niskoemisyjnymi źródłami energii. Aby zapobiec problemom z przejściowymi niedoborami mocy i zachęcić do budowy nowych elektrowni, w 2014 roku Wielka Brytania rozpoczęła aukcje w ramach mechanizmu rynku mocy. W czwartkowym przetargu zdolności większość, bo aż 876 procent mocy, przyznano funkcjonującym już elektrowniom. Dla nowych jednostek przeznaczono jedynie 1,5 procent z tej wartości. Z tego powodu brytyjskie zakłady energetyczne mogą opóźniać lub nawet całkowicie zrezygnować z budowy elektrowni. Ze względu na trwające negocjacje dotyczące Brexitu jest to dość trudna sytuacja dla brytyjskiego sektora energetycznego.

Po zeszłotygodniowej aukcji, najstarsza, wielka elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii, Eggborough w Yorkshire ogłosiła, że we wrześniu, po zakończeniu ostatniej umowy, będzie musiała wyłączyć swoje bloki energetyczne.

Kolejne, planowane przez RWE AG brytyjskie elektrownie, również zostały pominięte w trakcie ostatniej aukcji. Dotyczy to elektrowni: Grimsby B, Ferrybridge, Cheshire i Hythe, ale niemiecki producent energii oświadczył, że zgłosi je w przy kolejnych aukcjach mocy.

"Duże instalacje gazowe nie są potrzebne, aby wypełnić lukę pomiędzy węglem i źródłami odnawialnymi, zwłaszcza w świetle niespotykanego wcześniej spadku kosztów energetyki wiatrowej i słonecznej" - powiedział Jonathan Marshall, analityk energetyczny w Energy and Climate Intelligence Unit.
Być może dlatego brytyjski producent energii, Drax Plc wygrał prawo do sprzedaży energii z dwóch istniejących bloków węglowych, ale nie udało mu się uzyskać podobnego wsparcia dla dwóch siłowni gazowych. Również inna spółka energetyczna, SSE Plc poinformowała, że 2811 MW mocy, o których była mowa w prekwalifikacjach do aukcji, nie zabezpiecza opłacalności produkcji między innymi dla opalanej węglem elektrowni Fiddler's Ferry.

Wielka Brytania zobowiązała się do całkowitej rezygnacji z produkcji węgla do połowy przyszłej dekady. Jak twierdzi Bloomberg New Energy Finance, ze względu na brak zapewnionych dochodów z kontraktów na dostarczenie mocy po 2021 roku, niektórym operatorom będzie trudno zarządzać elektrowniami z zyskiem, co spowoduje, że część z nich może zostać wcześniej zamknięta. "Bardzo trudno jest zobaczyć nowe projekty greenfield, które są bardzo trudne do stworzenia, zwłaszcza za niską cenę" - powiedział Andreas Gandolfo, analityk w BNEF w Londynie. "Będą musieli mocno rozciągnąć swoje ekonomiczne założenia poza granice rozsądne z ekonomicznego punktu widzenia".

Aukcja na dostawy na lata 2021-22 została określona na kwotę 8,40 funtów (11,70 dolarów) za 1 kilowatogodzinę. Wartość ta jest aż o 12 funtów niższa niż przewidywali analitycy. BNEF prognozował, że poziom rozliczeń osiągnie pułap nawet 20,09 funta. Obecnie wydawane na aukcjach 12-miesięczne kontrakty będą obowiązywać od października 2021 roku. Zwycięzcy otrzymają stałą opłatę za moc, którą sprzedają, ale pod warunkiem, że będą produkować energię nawet w okresach stresu systemowego lub za niedotrzymanie umowy zapłacą wysokie kary pieniężne.

Dotychczasowe ceny energii na aukcjach były zbyt niskie, aby zachęcić do budowy nowych siłowni. Barclays Plc szacuje, że 1 kilowat energii z nowej elektrowni gazowej typu CCGT będzie kosztował nawet 28 funtów. Zdaniem Royal Bank of Canada (RBC) prawdopodobnie "bardzo mała liczba" elektrowni opalanych gazem będzie działać bez rządowych dotacji - czytamy w BiznesAlert.pl.
Bloomberg , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Moc jest 13.02.2018r. 08:44
Skoro można mieć moc bez koszmarnie kosztownych inwestycji to po co przepłacać? Klienci w UK wcale nie chcą płacić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Kermit 13.02.2018r. 09:37
Ile to jest "1 kilowat energii"?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2018r. 08:15 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cytaty 14.02.2018r. 10:53
"Aukcja na dostawy na lata 2021-22 została określona na kwotę 8,40 funtów (11,70 dolarów) za 1... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fizyczny 14.02.2018r. 10:54
na wydziałach prawa nie uczą praw fizyki...
na finansach też
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE