ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rumuńskie złoże Neptun może pokrzyżować plany Rosji
13.02.2018r. 09:00

Premier Węgier Wiktor Orban poinformował, że jego kraj może podpisać z Rumunią umowę na dostawy gazu. Słowacy podpisali z Rumunami memorandum o projekcie Eastring, który może zasilić rumuńskim gazem Europę Środkową - czytamy w BiznesAlert.pl.

Eastring to zespół połączeń międzysystemowych w Europie Środkowej, projekt promowany przez słowacki Eustream. Może posłużyć do dostaw rosyjskiego gazu z kontrowersyjnego Nord Stream 2, ale i kaspijskiego z Południowego Korytarza Gazowego wspieranego przez Komisję Europejską. Do gry o projekt wchodzą Rumuni.

12 lutego rumuński Transgaz podpisał z Eustreamem memorandum o porozumieniu w sprawie wykorzystana Eastring poprzez współpracę z operatorami z Bułgarii, Czech, Ukrainy i Węgier w celu rozwoju projektu z uwzględnieniem Rumunii i Słowacji. Analogiczne umowy podpisali operatorzy z wyżej wymienionych krajów.
Tego samego dnia premier Węgier poinformował o woli podpisania umowy na dostawy około 4 mld m sześc. gazu ziemnego z Rumunii po 2022 roku, kiedy kończy się umowa z Gazpromem. Orban podał, że trzy firmy, których nazw nie chciał wymienić, wygrały przetarg na wykorzystanie połączenia gazowego Węgry-Rumunia. Węgrzy nie chcieli zgodzić się na połączenie Węgry-Austria, które mogłoby posłużyć do eksportu gazu z Rumunii do hubu gazowego w Baumgarten. Dzięki połączeniu Rumunia-Węgry, które zostanie rozbudowane z 4,4 do 5,26 mld m sześc. rocznie gaz rumuński może trafiać na rynek węgierski.

Ograniczeniem będą możliwości Rumunii. Złoże Neptun odkryte w 2012 roku jest szacowane na 80-100 mld m sześc. rocznie, ale wydobycie jest szacowane na 6-12 mld m sześc. rocznie. Od jego poziomu będzie zależało, w jakim stopniu gaz z Rumunii - za pośrednictwem spółek OMV i Exxon Mobil - zaleje rynek oraz którą jego część. Po ocenie potencjału Węgrzy i inni partnerzy przekują memoranda w wiążące umowy, albo zwrócą się ponownie po gaz z Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: taak 13.02.2018r. 10:19
Przypominam teksty z DISE i BiznesAlert, jak to gazem z terminalu w Świnoujściu miały być rzekomo zainteresowane nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE