ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG: największe złoże gazu w Polsce szacowane na prawie 20 mld m sześc. więcej niż udokumentowano wcześniej
14.02.2018r. 09:01 13.02.2018r. 10:28

PGNiG wstępnie szacuje, że dodatkowe zasoby gazu w złożu Przemyśl wynoszą 20 mld m sześc. - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Piotr Woźniak, prezes spółki.

"Analiza danych geologicznych, na postawie zdjęcia sejsmicznego 3D i trzech pierwszych odwiertów, pozwala wstępnie oszacować potencjał złoża Przemyśl na prawie 20 mld m sześc. gazu więcej, niż do tej pory uważaliśmy" - mówił we wtorek na konferencji prasowej Piotr Woźniak. Podkreślał jednocześnie, że wydobycie w kraju jest bardzo opłacalne. "To nie ma w ogóle porównania z jakimkolwiek gazem importowanym, czy to rurociągiem czy jako LNG. To jest znakomicie taniej" - zaznaczył.

Złoże Przemyśl jest uważane za największe złoże gazu ziemnego w Polsce. Jest eksploatowane od lat 60., pierwotne szacunki mówiły o zasobach wydobywalnych na poziomie 72 mld m sześc., dotychczas wydobyto ponad 64 mld m sześc. gazu najwyższej jakości, zawierającego 98-99 proc. metanu. Według danych PGNiG, wydobycie w 2017 r. wyniosło 0,47 mld m sześc., a pozostałe zasoby szacowano na 7,8 mld m sześc. Co oznacza, że złoże zaczęło się kończyć - tłumaczył Woźniak.

Jak mówił prezes, spółka postanowiła rewitalizować złoże przy użyciu nowych metod wydobycia. Opierając się na wynikach nowoczesnych, trójwymiarowych metod obrazowania geologicznego, sięgnięto do jednej z warstw pod wyeksploatowanymi poziomami. "Poziom ten okazał się niesłychanie wydajny. Wykonaliśmy tam w sumie cztery wiercenia i w każdym z otworów tzw. wydatki gazowe (wypływ gazu - PAP) w wysokości przekraczającej 100 m sześc. na min., co daje bardzo dobrą perspektywę na rozwiercenie całego złoża i jego zasobność" - mówił Woźniak.

Jak podkreślił prezes, dotychczasowe efekty są na tyle dobre, że pozwalają zaplanować szeroki front robót. "Wstępne szacunki na podstawie tych zaledwie czterech wierceń wskazują na możliwość uzyskania nawet 20 mld m sześc. gazu" - powiedział Woźniak, zastrzegając, że są to ciągle szacunki i spółka jest mniej więcej w połowie drogi do udokumentowania zasobów w pełni. "Wskazują na to jednak wyniki badań 3D" - podkreślił, dodając, że już te rezultaty pozwoliły na zaplanowanie szerokiego frontu robót. PGNiG planuje więc w 2018 r. rekonstrukcję i pogłębienie dwóch istniejących otworów, oraz wiercenie kolejnych siedmiu. Woźniak zauważył też, że "jak na nasze możliwości i umiejętności", wymagana głębokość rzędu 2-2,5 tys. metrów "jest atrakcyjna". Natomiast w latach 2019-2021 spółka planuje cztery pady po 3-5 otworów w każdym oraz cztery głębsze odwierty, a potem sięgnąć jeszcze głębiej.
Piotr Woźniak podkreślił, że we wszystkich pracach PGNiG zastosuje technologię tzw. rur ciętych, która znacząco podnosi powierzchnię kontaktu ze skałą nasyconą gazem i wydajność odwiertu. Dodał, że technologia ta została już przetestowana w Wielkopolsce ze znakomitymi efektami. Zabieg jest prosty, niesłychanie tani i pozwala na intensyfikację wydobycia - dodał.

Pozytywne wyniki badań na złożu Przemyśl skłoniły spółkę do sporządzania zdjęć 3D terenów leżących na południe i zachód od Przemyśla. Zdjęcie 3D obszaru Rybotycze-Fredropol jest już sporządzone, trwają prace na obszarze Kramarzówka. Prezes podkreślał, że nigdy wcześniej w Polsce nie sporządzano zdjęć geofizycznych tej wielkości na jednym obszarze. Na gotowym zdjęciu Rybotycze-Fredropol widzialne są liczne pułapki węglowodorowe, są więc tam szanse na odkrycie ropy, gazu albo - co jest okolicznością najgorszą - jedynie solanki - mówił Woźniak.

"Mamy jednak nadzieję, że tak wielkie struktury, które pojawiają się w badaniach, są perspektywiczne" - dodał. Zwrócił też uwagę, że analogiczne obszary nasunięcia karpackiego są z powodzeniem eksploatowane na Ukrainie i w Rumunii.


Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Strażak 13.02.2018r. 21:13
Wreszcie coś się dzieje na południu.....Gratulacje Panie Prezesie!!!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE