ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosatom chce wziąć udział w programie modernizacji rosyjskiego sektora energetyki
13.02.2018r. 13:03

Rosatom chce otrzymać bilion z półtora biliona rubli, które rosyjski rząd chce wydać na modernizację sektora energetyki. Będzie zmuszony do konkurowania z innymi spółkami energetycznymi - czytamy w BiznesAlert.pl.

Rosatom chce wziąć udział w programie modernizacji rosyjskiego sektora energetyki. Przedstawiciele firmy w poniedziałek wzięli udział spotkaniu z wicepremierem Arkadym Dworkowiczem. Zarówno Rosatom, jak i strona rządowa odmówiły komentarza na temat przebiegu spotkania.

Rosatom chce zbudować trzy reaktory WWER-1200 - dwa w elektrowni jądrowej w Kursku i jedną w Smoleńsku, do tego jeden reaktor na prędkich neutronach. Według przedstawiciela Rosatomu, kwestia budowy reaktora na szybkich neutronach (BN-1200) w elektrowni jądrowej w Belojarsku (gdzie działają bloki BN-600 i BN-800) jest obecnie przedmiotem dyskusji, ale nie ma jeszcze ostatecznej decyzji. Inne źródło mówi, ze Rosatom prosił o rekompensatę kosztów budowy reaktorów w elektrowniach jądrowych w Kursku i Smoleńsku. Koszty te wahają się między bilionem a 1,2 biliona rubli.

Program modernizacji rosyjskiego sektora energetyki popiera sam Władimir Putin, teraz rząd ustala szczegóły. Minister energii Aleksander Nowak szacuje, że budżet na ten program wyniesie maksymalnie półtora biliona rubli do roku 2030.
Na poniedziałkowym spotkaniu z Dworkowiczem, swoje propozycje przedstawili również inni uczestnicy rynku. Prezes Rosnano Anatolij Czubajs zasugerował, że w celu "uwolnienia pieniądza" powinno budować się więcej zielonych jednostek. Teraz program wsparcia dla energii odnawialnej zakłada budowę 6 GW mocy z wiatru, fotowoltaiki i elektrowni wodnych. Czubajs zaproponował, by podnieść ten próg do 20 GW.

Przedstawiciel Rosnano również odmówił komentarza o wynikach spotkania. Wcześniej Rosnano zaproponowało rozwinięcie wsparcia dla energii odnawialnej do 2035 roku i budowę dodatkowych 20 GW. Kosztowałoby to około dwa biliony rubli - czytamy w BiznesAlert.pl.
RBC , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE