ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Vestas zaoferuje hybrydowe elektrownie OZE
13.02.2018r. 15:17

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, największy na świecie producent elektrowni wiatrowych zapowiada, że włączy do swojej oferty - obok sprzedawanych dotąd wyłącznie turbin wiatrowych - także elektrownie fotowoltaiczne i magazyny energii. Cel to zaoferowanie rozwiązań hybrydowych, umożliwiających nieprzerwane dostawy energii.

Anders Runevad, szef Vestas, informuje, że jego firma otrzymuje coraz więcej zapytań o rozwiązania hybrydowe, oceniając, że jest to "definitywnie strumień przychodów, z którego warto skorzystać".

CEO duńskiej firmy zakłada, że globalny rynek hybrydowych elektrowni OZE osiągnął w ubiegłym roku poziom zainstalowanych ok. 2 GW. Dla porównania łączna moc elektrowni wiatrowych, które zainstalowano tylko w Unii Europejskiej w 2017 r., wyniosła niemal 16 GW, a sam Vestas zdobył w ubiegłym roku zamówienia na wiatraki o mocy niemal 11,2 GW.

Delaracja Runevada nie oznacza bynajmniej, że Vestas stanie się również producentem paneli fotowoltaicznych czy baterii, ale będzie takie rozwiązania oferować.

Na hybrydowe elektrownie OZE mają się złożyć - obok produkowanych przez Vestas elektrowni wiatrowych - także instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii, które razem uzupełniają się, dając możliwość nieprzerwanych dostaw energii, niezależnie od zmieniających się warunków pogodowych.
W ostatnich miesiącach Duńczycy sygnalizowali zainteresowanie technologiami bateryjnych magazynów energii, podejmując współpracę z Teslą czy inwestując w szwedzką firmę Northvolt przygotowującą się do budowy ogromnej fabryki baterii litowo-jonowych. Vestas przejął ponadto za około 100 mln dolarów firmę Utopus Insights wykorzystującą sztuczną inteligencję m.in. do prognozowania warunków atmosferycznych i uzysków energii z instalacji OZE.

Vestas uczestniczy już zresztą w projekcie budowy hybrydowej elektrowni OZE, która powstaje w Australii.

W 2017 r. duński potentat w produkcji elektrowni wiatrowych wypracował przychody na poziomie około 10 mld euro przy EBIT na poziomie 407 mln euro. W 2018 roku Vestas zakłada przychody rzędu 10-11 mld euro.

W ubiegłym roku duńska firma zdobyła zamówienia na wiatraki o mocy około 11,17 GW w stosunku do zamówień na 10,49 GW zebranych rok wcześniej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 13.02.2018r. 20:07
W ten sposób prawa fizyki biorą powoli górę nad odnawialną ideologią. Miejmy nadzieję, że jeszcze prawa ekonomii... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 14-02-2018r. 08:51 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE