ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Total broni przed USA swoich interesów w Iranie
14.02.2018r. 07:14

Dyrektor generalny francuskiego koncernu naftowego Total, Patrick Pouyanné, powiedział, że podczas styczniowej kolacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos poruszył temat przestrzegania umowy nuklearnej z Iranem. Poprosił wówczas prezydenta, aby nadal wierzył w realizację porozumienia nuklearnego mówiąc, że inwestycje w ropę naftową i gaz ziemny pomogą reformatorom w Teheranie.

"Przedstawiłem argument, ale pytanie, ile czasu poświęcamy reformatorom? Czy dajemy im wystarczająco dużo czasu, aby pomóc im w osiągnięciu szerszej demokracji?" - powiedział Pouyanné. "Myślę, że Donald Trump słuchał, ale to nie znaczy, że się zgadza"- dodał.

Trump dążył do zmiany porozumienia nuklearnego z 2015 roku, ograniczającego program nuklearny Iranu. Umożliwiłoby to zwiększenie sankcji wobec Republiki Islamskiej. W styczniu prezydent USA wystosował do europejskich sojuszników postulat, aby zaostrzyli podejście do Teheranu. W innym wypadku amerykańskie sankcje zostaną ponownie zastosowane.

W lipcu ubiegłego roku Total podpisał z Teheranem umowę na opracowanie początkowej fazy produkcji na roponośnym obszarze w południowej części prowincji Pars. Na początku inwestycja opiewała na kwotę 1 miliarda dolarów i była pierwszą, ważną umową, dotyczącą energetyki, podpisaną z zachodnim krajem od czasu zniesienia sankcji.
Pouyanné oświadczył w wywiadzie dla FT, że Total jest w pełni zaangażowany w projekt South Pars, ale jeśli dojdzie do ponownego nałożenia sankcji, francuski koncern wprowadzi jeden z kilku scenariuszy wycofania się z Iranu. Jednym z nich może być sprzedaż 50,01 procent udziałów w South Pars partnerowi Total w projekcie, chińskiemu państwowemu przedsiębiorstwu CNPC. Inną koncepcją jest całkowite wstrzymanie projektu, czytamy w FT.

W związku z odnotowanymi w zeszłym tygodniu wyższymi zyskami, Total ogłosił, że planuje wykup akcji o wartości 5 miliardów dolarów oraz podwyżkę dywidendy.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Izba Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE