ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Analitycy: skorygowana EBITDA PGNiG w IV kw. zbliżona do oczekiwań
14.02.2018r. 08:29

PGNiG szacuje, że skonsolidowany zysk netto grupy w IV kwartale 2017 r. wyniósł 0,43 mld zł, a EBITDA 1,29 mld zł. Zdaniem analityków skorygowana EBITDA była zbliżona do oczekiwań. Reakcja rynku powinna być więc neutralna.

ŁUKASZ PROKOPIUK, ANALITYK DM BOŚ:

"Spółka zapowiadała, że będą one-offy, więc można się było spodziewać, że wyniki raportowane będą inne od skorygowanych. Według naszych wyliczeń skorygowana EBITDA wyniosła 1,84 mld zł w stosunku do oczekiwanych przez nas 1,9 mld zł EBITDA. Nie są to specjalnie duże różnice.

Bardzo małe różnice w stosunku do naszych założeń są w segmentach upstream i tradingu. W pierwszym wypadku EBITDA wyniosła 1,02 mld zł vs. 1 mld zł oczekiwań, a w tradingu skorygowana EBITDA wyniosła 90 mln zł vs. 100 mln zł oczekiwań.

Jedyna większa różnica jest w segmencie dystrybucji, gdzie wynik jest na poziomie 530 mln zł, a my oczekiwaliśmy 600 mln zł. Na podstawie wcześniej podanych danych wolumenowych można się było spodziewać słabszego wyniku w tym obszarze z powodu relatywnie słabszych wolumenów dystrybucyjnych. Nie jesteśmy więc specjalnie zaskoczeni.

Wydaje się, że reakcja rynku na wyniki powinna być neutralna. Nasza klasyfikacja one-offów jest trochę inna niż samej spółki, ale rozbieżności są na tyle małe, że można powiedzieć, iż wyniki są zgodne z oczekiwaniami".
KAMIL KLISZCZ, ANALITYK DM MBANKU (raport poranny):

"Zwracamy uwagę, że EBITDA skorygowana podana przez spółkę na poziomie 1,84 mld zł uwzględnia tylko odpisy aktywów trwałych (0,55 mld zł z 0,77 mld zł podawanych wcześniej) i należy ją jeszcze oczyścić o odpisy sejsmiki i odwiertów na poziomie 246 mln zł. Ostatecznie więc skorygowana EBITDA wyniosła 2,09 mld zł i była zbliżona do naszych szacunków na poziomie 2,05 mld zł.

Oczyszczone wyniki w segmentach wyglądały następująco: wydobycie 1,27 mld zł (nasza prognoza 1,12 mld zł), obrót 0,09 mld zł vs prognoza 0,19 mld zł, dystrybucja 0,53 mld zł vs prognozowane 0,55 mld zł i ciepło 0,24 mld zł vs zakładane 0,26 mld zł.

Podsumowując, finalne wyniki za rok 2017 okazały się lepsze od oczekiwań konsensusu (7,23 mld zł vs 7,07 mld zł), aczkolwiek nie mamy oficjalnego konsensusu na sam 4Q.

Nasza prognoza została zrealizowana, ale nieco więcej spodziewaliśmy się po segmencie obrotu. Wyniki w tym obszarze poprawiły się jednak znacząco w stosunku do słabych rezultatów drugiego i trzeciego kwartału (średnio -0,27 mld zł EBITDA) w związku z efektem sezonowym i pierwszymi efektami liberalizacji. Nie można wykluczyć, że część zysków przesunęło się do segmentu wydobywczego (wyższe niż zakładaliśmy ceny rozliczeniowe pomiędzy segmentami w otoczeniu wysokich cen rynkowych). Podtrzymujemy naszą opinię, iż rezultaty obrotu będą ulegać dalszej znaczącej poprawie w tym roku".
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
mobilne cire
IT BCE